Rzeszów - Czwartek, 16.01.2025
Reklama

Chcą zrobić sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. Pomóc ma Podkarpackie Centrum Innowacji

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Zrobili dla koleżanki z klasy mechaniczną protezę ręki. W planach mają bioniczną, sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. W przyszłych projektach pomoże im Podkarpackie Centrum Innowacji, gdzie będą mieć swojego opiekuna oraz nowoczesny sprzęt do badań.

Młodzi inżynierowie mają po kilkanaście lat i są uczniami w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Projekt sztucznej ręki rozpoczęli w czteroosobowej grupie.

„Ja byłam kiedyś  przedmiotem kpin, byłam wyzywana, śmiano się ze mnie. Tak było w gimnazjum. W technikum to się zmieniło. Jak się dowiedziałam, że chłopcy chcą zrobić dla mnie protezę, to byłam bardzo zaskoczona i szczęśliwa. Pokazali mi, że jest dobro na tym świecie. Wcześniej nie planowałam iść na studia, a teraz zmieniłam plany – chcę studiować, spełniać swoje marzenia” – mówi Kinga Wawro.
Reklama
Artur Czyrny, Damian Kobyliński, Jakub Nowatorski i Franek Bosak postanowili zrobić ją dla swojej koleżanki Kingi Wawro. Nad wszystkim czuwał dobry duch  projektu – nauczyciel Artur Tutka. W Podkarpackim Centrum Innowacji spotkał się z nimi marszałek Władysław Ortyl.

„Zanim zrobiliśmy tę protezę wiele czasu spędziliśmy przeszukując internet w poszukiwaniu informacji. Kinga nie ma przedramienia, więc trzeba było to jakoś zaplanować i zrobić. Pierwszą, mechaniczną protezę robiliśmy 2,5 miesiąca” – opowiada Damian Kobyliński.
Teraz koledzy Kingi pracują nad kolejną, nową protezą elektroniczno – autonomiczną. W pracy pomogą im specjaliści z PCI, którzy ułatwią im kontakty z naukowcami oraz zapewnią profesjonalny sprzęt.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Rzeszów

Loty na lotnisku w Jasionce wstrzymane

Podrzeszowskie lotnisko wstrzymuje loty na co najmniej 14 dni.

Rzeszów

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie Rzeszowa tylko na odległość

RZESZÓW. Dyżury prowadzone będą wyłącznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość, tj. za pośrednictwem telefonu lub e-maila.

Rzeszów

Rzeszowskie galerie handlowe działają w ograniczonym zakresie

RZESZÓW. W galeriach handlowych działają jedynie: apteki, sklepy spożywcze, drogerie i pralnie.

Rzeszów

Kryte lodowisko znajdzie się przy ul. Witosa i Wyspiańskiego

RZESZÓW. Zmiana lokalizacji budowy nowego budynku dla Sądu Okręgowego niesie za sobą szereg konsekwencji, jedną z nich jest zmiana lokalizacji pod budowę krytego lodowiska.

Reklama