Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Chcą zrobić sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. Pomóc ma Podkarpackie Centrum Innowacji

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Zrobili dla koleżanki z klasy mechaniczną protezę ręki. W planach mają bioniczną, sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. W przyszłych projektach pomoże im Podkarpackie Centrum Innowacji, gdzie będą mieć swojego opiekuna oraz nowoczesny sprzęt do badań.

Młodzi inżynierowie mają po kilkanaście lat i są uczniami w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Projekt sztucznej ręki rozpoczęli w czteroosobowej grupie.

„Ja byłam kiedyś  przedmiotem kpin, byłam wyzywana, śmiano się ze mnie. Tak było w gimnazjum. W technikum to się zmieniło. Jak się dowiedziałam, że chłopcy chcą zrobić dla mnie protezę, to byłam bardzo zaskoczona i szczęśliwa. Pokazali mi, że jest dobro na tym świecie. Wcześniej nie planowałam iść na studia, a teraz zmieniłam plany – chcę studiować, spełniać swoje marzenia” – mówi Kinga Wawro.
Reklama
Artur Czyrny, Damian Kobyliński, Jakub Nowatorski i Franek Bosak postanowili zrobić ją dla swojej koleżanki Kingi Wawro. Nad wszystkim czuwał dobry duch  projektu – nauczyciel Artur Tutka. W Podkarpackim Centrum Innowacji spotkał się z nimi marszałek Władysław Ortyl.

„Zanim zrobiliśmy tę protezę wiele czasu spędziliśmy przeszukując internet w poszukiwaniu informacji. Kinga nie ma przedramienia, więc trzeba było to jakoś zaplanować i zrobić. Pierwszą, mechaniczną protezę robiliśmy 2,5 miesiąca” – opowiada Damian Kobyliński.
Teraz koledzy Kingi pracują nad kolejną, nową protezą elektroniczno – autonomiczną. W pracy pomogą im specjaliści z PCI, którzy ułatwią im kontakty z naukowcami oraz zapewnią profesjonalny sprzęt.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy drogowcy przygotowani na zimę

RZESZÓW. Kilkadziesiąt pługów i posypywarek jest gotowych, aby zadbać o zimowe utrzymanie dróg i chodników w Rzeszowie. Przygotowano też dwa tysiące ton soli i tysiąc ton piasku.

Rzeszów

Pomnik płk. Cieplińskiego odsłonięty

RZESZÓW. W ub. sobotę, w dniu urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, odsłonięto jego popiersie. Pomnik stanął na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4.

Rzeszów

Zatrzymani za kradzieże w drogerii

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o kradzieże w jednej z rzeszowskich drogerii. 

Rzeszów

Na os. Pobitno trwa budowa nowoczesnego zbiornika na wodę pitną

RZESZÓW. MPWiK buduje nowoczesny zbiornik wody pitnej przy ulicy Morgowej na osiedlu Pobitno. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2022 r.

Rzeszów

Na łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej układają już asfalt

RZESZÓW. Jeżeli pogoda dopisze, do końca przyszłego tygodnia, drogowcy powinni zakończyć układanie asfaltu na budowanym łączniku ulic Kopisto i Wierzbowej.

Rzeszów

Aquapark w Rzeszowie. Zakończyły się konsultacje rynkowe

RZESZÓW. 13 firm wzięło udział w konsultacjach rynkowych dotyczących budowy aquaparku w Rzeszowie. Decyzja o lokalizacji inwestycji ma zapaść jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Zatrzymani za kradzież "na kolec"

RZESZÓW. Dwóch obywateli Gruzji usłyszało zarzut kradzieży pieniędzy. Mężczyźni działali tzw. metodą "na kolec", przecinając oponę w samochodzie pokrzywdzonego.

Rzeszów

Rzeszów ma Architekta Miasta. To pierwsze takie stanowisko w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym rzeszowskim Architektem Miasta. Prezydent Fijołek właśnie przedstawił go mieszkańcom. 

Reklama