Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Butelkomaty zbyt kosztowne dla miasta

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Powraca sprawa montażu w mieście automatów na zużyte butelki plastikowe. Temat był już niejednokrotnie podejmowany na sesjach rady miasta jak również w interpelacjach radnych. Tym razem głos w tej sprawie zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości.
 
W sprawie butelkomatów interpelowała ostatnio radna Rzeszowa Grażyna Szarama, która zwróciła uwagę na zapotrzebowanie na tego typu automaty w przestrzeni miejskiej.  „Jest to doskonały element edukacji nt. segregacji wśród mieszkańców, co jest niezwykle ważne w temacie odbioru odpadów i śmieci” – uzasadnia swój wniosek radna.
 
Zgodnie z sugestią radnej, w zamian za butelki plastikowe wyrzucone do „butelkomatów”, mieszkańcy mogliby otrzymywać kupony, które byłyby wymieniane np. na bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską lub darmowe wejściówki na wydarzenia kulturalne odbywające się w naszym mieście.
 
Z podobnym pomysłem w 2018 roku wyszedł Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City, który proponował wprowadzenie na okres testowy automatów przyjmujących plastikowe butelki bądź puszki, które mieszkańcy mogliby wymienić na bilety autobusowe, bądź doładowania kart miejskich.
 
Z kolei w maju zeszłego roku, radny Daniel Kunysz zwrócił się do ratusza z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”. Radny chciał, aby butelkomat stanął obok ratusza, a później w ramach pilotażu, był przenoszony raz na dwa tygodnie do rzeszowskich szkół. Dzięki temu, uczniowie od najmłodszych lat mogliby uczyć się działań proekologicznych, a za każdą wrzuconą butelkę, otrzymywaliby 10 gr zwrotu. Co ciekawe, Daniel Kunysz  zaproponował również przekazanie części swojej diety, na poczet tych wypłat.
 
Reklama
Jak do tej pory jednak, w Rzeszowie nie pojawiły się butelkomaty, i sądząc po odpowiedzi wiceprezydenta miasta Rzeszowa Andrzeja Gutkowskiego na interpelację radnej Grażyny Szaramy, w najbliższej przyszłości się nie pojawią. Zdaniem wiceprezydenta wprowadzenie „butelkomatów” wymaga znacznych nakładów finansowych, co wiązałoby się ze wzrostem  kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a to w konsekwencji wymusiłoby wzrost stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów ponoszonych przez mieszkańców.
 
„Z uwagi na wysokie koszty związane z zakupem tego rodzaju urządzeń, koniecznością ustawienia automatów w miejscu monitorowanym z jednoczesnym dostępem do energii elektrycznej, a także mając na uwadze koszty serwisowania, eksploatacji, utrzymania urządzenia w należytym stanie porządkowo-sanitarnym, przy jednocześnie niskich przychodach ze sprzedaży pozyskanych surowców – obecnie nie jest planowany zakup recyklomatów.” – odpowiada zastępca prezydenta miasta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kanadyjczyk zamyka skład Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Nowy przyjmujący związał się z klubem rocznym kontraktem. 

Rzeszów

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

RZESZÓW. W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

Bilety MPK będą droższe. Nowe ceny mogą wejść w życie już w sierpniu

RZESZÓW. Cena normalnego biletu jednoprzejazdowego ma wzrosnąć z 3 do 3,60 zł.

Rzeszów

Ukryli narkotyki w zbiorniku paliwa. Zatrzymano czterech mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W zbiornikach paliwa znaleziono substancje o nazwie 3 MMC.

Rzeszów

Stephane Antiga rozpoczyna z "wysokiego C". Pożegnał dziewięć zawodniczek

RZESZÓW. Klub pożegnał się z Helene Rousseaux, Mają Tokarską, Barbarą Zakościelną, Petyą Barakovą, Agatą Sawicką, Dorotą Medyńską, Agnieszką Rabką, Kingą Hatalą, Evą Yanevą

Rzeszów

Ruszył kolejny przetarg na projekt rozbudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Zgodnie z wytycznymi, dokumentacja powinna być gotowa 31 maja 2020 roku.

Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

RZESZÓW. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii.

Rzeszów

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

RZESZÓW. Laureat z Rzeszowa znajduje się przy ul. Grodzisko 5.

Reklama