Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Rada Miasta Rzeszowa przyznała prezydentowi Rzeszowa wotum zaufania na podstawie Raportu o stanie miasta Rzeszów. Taka procedura to nowość w samorządzie. Radni Rozwoju Rzeszowa chwalili raport, natomiast Prawo i Sprawiedliwość wypunktowało braki.

Przygotowaniem Raportu o stanie miasta zajmowano się po raz pierwszy. Po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, dokument ma stanowić podsumowanie pracy wykonanej w poprzednim roku. Zwieńczeniem prac jest głosowanie nad przyznaniem wotum zaufania dla rządzącego. W debacie na temat Raportu udział mogą wziąć również obywatele miasta, o ile wcześniej złożą pisemne zgłoszenie, które zostanie poparte podpisami nie mniej niż 20 osób.

Jeżeli radni nie zdecydowaliby się na przyznanie wotum dla prezydenta/wójta itd. w ciągu dwóch kolejnych lat, to rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania ze stanowiska.

Raport o stanie miasta Rzeszowa

W prezentowanym Raporcie (cały raport dostępny TUTAJ) przedstawiono m.in. wzrost mieszkańców, coraz to większe granice miasta, strefę aktywności gospodarczej, najważniejsze inwestycje (m.in. budowa basenów otwartych ROSIR-u oraz rozbudowa Dworca Lokalnego), strategie rozwoju miasta oraz transport i komunikacje w mieście. Warto dodać, że za przygotowanie dokumentu odpowiedzialny był Ratusz.

Po jego prezentacji, do mównicy podszedł radny Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS. W swojej wypowiedzi nawiązywał do nieudanych inwestycjach, hasła określającego Rzeszów mianem „Stolicy Innowacji”, które zdaniem radnego nie ma przełożenia na rzeczywistość. Następne wspomniał o problemach miasta z transportem, rowerem miejskim, żłobkami, przedszkolami, ładem przestrzennym oraz gospodarką opadami.

„Przyznam, że jestem zawiedziony tą formą w jakiej Raport został przedstawiony. Dlaczego? Dlatego, że Raport nie odpowiada na kluczowe wyzwania, kluczowe aspekty funkcjonowania naszego miasta” – wyjaśniał Marcin Fijołek.

W opozycji do stanowiska radnego Prawa i Sprawiedliwości wystąpił Konrad Fijołek wice przewodniczący Rady Miasta z Rozwoju Rzeszowa, który powyższą wypowiedz określił jako „zaklinanie rzeczywistości”. Przychylne zdanie w sprawie Raportu miał również Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, wyliczając, że „Rzeszów jest miastem świetnym do życia”, „mamy wiele sukcesów, liczba pieniędzy na głowę mieszkańca ciągle plasuje nas na czołówce”, „mamy niezadłużony szpital, co jest wyjątkiem”.
Reklama
Propozycje zmian

Ponadto Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej był za uruchomieniem w mieście parkingu Park&Ride na obrzeżach miasta, aby podróżni wjeżdżający do miasta mogli zostawiać samochody na jego obrzeżach i dalszą cześć podróży kontynuować komunikacją miejską. Wśród propozycji pojawiła się również sugestia związana z krótszymi trasami MPK-ów.

O zagospodarowaniu przestrzeni miasta mówił Robert Kultys z PiS: „Bardzo często inwestycje nie mają odzwierciedlenia do tego co jest wokół”. Ponadto wspomniał o terenach nad Wisłokiem w rejonie ul. Podwisłocze: „Ten teren może być wizytówką”. Dodatkowo radny Waldemar Kotula, również z Prawa i Sprawiedliwości wspominał o środkach własnych dla rad osiedli.

Na mównicę wszedł również radny Jerzy Jęczmienionka, który podobnie jak Marcin Fijołek w sposób krytyczny podeszli do zarządzania miastem, wytykając miastu m.in. mała ilość żłobków. Po wystąpieniach radnych głos zabrał prezydent Rzeszowa: „Wasze wypowiedzi będę analizował. Były to wypowiedzi nienawistne. Odnośnie dwóch panów radnych traktuje je jako mowę nienawiści”.

Następnie przystąpiono do głosowania nad przyznaniem prezydentowi wotum zaufania. 18 radnych opowiedziało się za przyznaniem, natomiast 7 radnych z Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Ostatecznie wotum zostało przyznane a Tadeusz Ferenc po głosowaniu podziękował radnym za decyzję. Debata odnośnie Raportu o stanie miasta trwała blisko cztery godziny.
 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Loty na lotnisku w Jasionce wstrzymane

Podrzeszowskie lotnisko wstrzymuje loty na co najmniej 14 dni.

Rzeszów

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie Rzeszowa tylko na odległość

RZESZÓW. Dyżury prowadzone będą wyłącznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość, tj. za pośrednictwem telefonu lub e-maila.

Rzeszów

Rzeszowskie galerie handlowe działają w ograniczonym zakresie

RZESZÓW. W galeriach handlowych działają jedynie: apteki, sklepy spożywcze, drogerie i pralnie.

Rzeszów

Kryte lodowisko znajdzie się przy ul. Witosa i Wyspiańskiego

RZESZÓW. Zmiana lokalizacji budowy nowego budynku dla Sądu Okręgowego niesie za sobą szereg konsekwencji, jedną z nich jest zmiana lokalizacji pod budowę krytego lodowiska.

Rzeszów

Koronawirus. Jak funkcjonują rzeszowskie instytucje i urzędy?

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Prezydenta Rzeszowa przekazał kilka istnotnych informacji dla mieszkańców miasta. 

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Nie kupisz biletu u kierowcy

RZESZÓW. W związku z pandemią koronawirusa Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Na os. Budziwój powstanie żłobek i przedszkole. Ruszył przetarg

RZESZÓW. Ratusz otworzy przetarg na budowę przedszkola dla 120 dzieci oraz żłobka dla 150 dzieci. Inwestycja ma powstać na os. Budziwój, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7.

Rzeszów

Koronawirus. Apel Urzędu Miasta Rzeszowa do mieszkańców

RZESZÓW. W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronowirusa, Urząd Miasta Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Reklama