Rzeszów - Piątek, 18.04.2025
Reklama

Biała Sobota w USK w Rzeszowie. Bezpłatne konsultacje urologiczne dla panów

Dodano:

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 18 listopada 2023 r. w szpitalu przy ul. Szopena będzie można skorzystać z badań i konsultacji dotyczących wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego.  Tego dnia dodatkowo Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas przedstawi podstawy profilaktyki raka jądra i przygotuje upominki.  

Listopad to miesiąc, w którym uwagę zwraca się na męskie nowotwory, a szczególnie na raka prostaty i raka jąder.

Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego  i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenie jego strumienia i zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.

Innym bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo nawet w fazie zaawansowanej.  Często dopiero tak niepokojące sygnały jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza czy zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza. Choroba ta powstaje niezależnie od łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego też pacjenci leczeni z powodu łagodnego rozrostu krokowego, muszą się okresowo kontrolować, ponieważ nie ma leków, które by zapobiegły wystąpieniu raka gruczołu krokowego.

– Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów  u mężczyzn w Polsce, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urolog, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie. – Aż 10% panów po 50 r.ż. jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze i potrawy mięsne. W ubiegłym roku, w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań, co stawia tę chorobę na pierwszym miejscu wśród chorób nowotworowych mężczyzn.
Reklama
Wczesne wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest aktywna profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. Obecnie pomiar PSA znajduje się w pakiecie badań, które nieodpłatnie i szybko można zrealizować ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Już 18 listopada, w godzinach od 09:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie będzie można skorzystać z badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego. Konsultacje prowadzone przez lekarzy urologów będą opierać się na analizie dostarczonych przez pacjentów wyników badań i badaniu fizykalnym, a w przypadku wskazań, także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

- Pierwszeństwo mają mężczyźni, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z urologiem lub są w grupie ryzyka. Na Białą Sobotę nie prowadzimy rejestracji, przebadani zostaną wszyscy panowie, którzy przyjdą do Podkarpackiego Centrum Onkologii w godzinach od 09:00 do 13:00 - mówi Andrzej Sroka, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.


 


Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 62 68.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przy ul. Cichej powstaje Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa Podkarpackiego Centrum Sportu Akademickiego, które stanowi kolejny etap tworzenia uniwersyteckiego kompleksu sportowego. Wartość inwestycji to ponad 26 mln zł. Jak informuje biuro prasowe UR, prace idą zgodnie z harmonogramem.

Rzeszów

Uszkodził cztery auta w centrum Rzeszowa. Miało blisko 1,6 promila

RZESZÓW. 20-letni mieszkaniec Rzeszowa uszkodził cztery pojazdy, zaparkowane na jednym z parkingów w centrum miasta. Okazało się, że miał prawie 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Przy dwudziestu rzeszowskich ulicach pojawiły się nowe latarnie

RZESZÓW. Blisko 160 tys. zł kosztował montaż nowego oświetlenia przy dwudziestu rzeszowskich ulicach. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania pn.: „Poprawa infrastruktury oświetleniowej na terenie miasta Rzeszowa”.

Rzeszów

ZOBACZ. 33. Finał WOŚP w Rzeszowie na zdjęciach

RZESZÓW. Korowód wolontariuszy, pokazy sprzętu służb, występy artystyczne, koncerty, prezentacje firm i wiele więcej - zobacz co działo się na rzeszowskim Rynku w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Nowy park kieszonkowy w Rzeszowie na ukończeniu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy budowie parku kieszonkowego na osiedlu Nowe Miasto. Jak słyszymy w ratuszu, pozostał jeszcze montaż dużego urządzenia zabawowego, które zostało zamówione za granicą.

Rzeszów

Zderzenie dwóch pojazdów na skrzyżowaniu ulic Krzyżanowskiego z Paderewskiego w Rzeszowie. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Przed godz. 13:30 na skrzyżowaniu ulic Krzyżanowskiego z Paderewskiego, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Kierowca jednego z nich trafił do szpitala. W miejscu zdarzenia występują utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Znów drogo! Otwarto oferty w drugim przetargu na projekt przebudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Miasto po raz kolejny próbuje znaleźć firmę, która opracuje dokumentację na przebudowę Ronda Pobitno. Zgodnie z założeniem, ma tam powstać rondo turbinowe. Niestety, proponowana przez wykonawcę kwota, znacznie przekracza środki zarezerwowane...

Reklama