Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

„Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (OO. Bernardynów) podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia” – przekazał dziś rano w mediach społecznościowych o. Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Jak wyjaśnia o. Alojzy Garbarz, władze PRL postawiły pomnik na terenie dawnego ogrodu klasztornego „zawłaszczonego w latach powojennych”. Zdaniem duchownego stowarzyszenie, któremu zakon przekazuje monument, „reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”. Tłumacząc decyzję zakonu, Alojzy Garbarz stwierdza, że wynika ona ze „sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc”. Dodaje, że zakon nie chce być stroną w sporze polityczno-ideologicznym dotyczącym rzeszowskiego pomnika i nie posiada środków na jego odnowienie. - Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika – pisze rzecznik.

Na reakcję rzeszowskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. Miasto, które od lat zabiega o pozyskanie pomnika, wystosowało komunikat, w którym nie zgadza się z decyzją zakonu i w związku z tym podejmuje kroki prawne, „aby Pomnik Czynu Rewolucyjnego ochronić i zachować w przestrzeni miasta.”

„Niezrozumiałą i sprzeciwiającą się woli mieszkańców Rzeszowa jest decyzja władz Zakonu Bernardynów o tym, by monument przekazać Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zamiast miastu” - czytamy na wstępie w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Reklama

Zdaniem władz miasta, stowarzyszenie, któremu Bernardyni przekazali monument „od dawna opowiada się za tym, aby pomnik będący symbolem naszego miasta wyburzyć.
W związku z tym miasto podjęło działania prawne w celu ochrony i zachowania pomnika w przestrzeni miasta. - Jednym z takich działań jest wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie miasto złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – czytamy w komunikacie.

Ratusz w swoim oświadczeniu podkreśla również znaczenie pomnika i jego miejsce w przestrzeni miasta „jest symbolem Rzeszowa oraz jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów.” Miasto powołuje się również na badania przeprowadzone przesz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskie, które wykazały „blisko 80 proc. mieszkańców nie chce wyburzania Pomnika Czynu Rewolucyjnego”.

Na koniec, ratusz zaznacza, że zachowania pomnika chcą osoby z różnych opcji i ugrupować oraz różnych stron sceny politycznej.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Rzeszów

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce już otwarty

RZESZÓW/JASIONKA. Parking przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka zyskał dodatkowe 458 miejsc. Tym samym pojemność dotychczasowego zwiększyła się o ponad 50 procent.

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach akcji.

Rzeszów

Znana marka jubilerska nowym najemcą w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. W. Kruk dołącza do grona najemców CH Plaza Rzeszów. Keen Property Management – zarządca Centrum – przedłużył również umowy najmu z markami Smyk, Vissavi, Esotiq, Yes oraz Verona.

Rzeszów

6 firm zainteresowanych budową PCLA w Rzeszowie

RZESZÓW. - Na pewno spośród nich wybierzemy tę, która stadion wybuduje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

RZESZÓW. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w soboty na Uniwersytecie Rzeszowskim. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszowToMy.

Rzeszów

Modernizacja przystanków autobusowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Do końca roku potrwa kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Prace obejmują wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek.

Reklama