Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

„Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (OO. Bernardynów) podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia” – przekazał dziś rano w mediach społecznościowych o. Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Jak wyjaśnia o. Alojzy Garbarz, władze PRL postawiły pomnik na terenie dawnego ogrodu klasztornego „zawłaszczonego w latach powojennych”. Zdaniem duchownego stowarzyszenie, któremu zakon przekazuje monument, „reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”. Tłumacząc decyzję zakonu, Alojzy Garbarz stwierdza, że wynika ona ze „sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc”. Dodaje, że zakon nie chce być stroną w sporze polityczno-ideologicznym dotyczącym rzeszowskiego pomnika i nie posiada środków na jego odnowienie. - Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika – pisze rzecznik.

Na reakcję rzeszowskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. Miasto, które od lat zabiega o pozyskanie pomnika, wystosowało komunikat, w którym nie zgadza się z decyzją zakonu i w związku z tym podejmuje kroki prawne, „aby Pomnik Czynu Rewolucyjnego ochronić i zachować w przestrzeni miasta.”

„Niezrozumiałą i sprzeciwiającą się woli mieszkańców Rzeszowa jest decyzja władz Zakonu Bernardynów o tym, by monument przekazać Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zamiast miastu” - czytamy na wstępie w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Reklama

Zdaniem władz miasta, stowarzyszenie, któremu Bernardyni przekazali monument „od dawna opowiada się za tym, aby pomnik będący symbolem naszego miasta wyburzyć.
W związku z tym miasto podjęło działania prawne w celu ochrony i zachowania pomnika w przestrzeni miasta. - Jednym z takich działań jest wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie miasto złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – czytamy w komunikacie.

Ratusz w swoim oświadczeniu podkreśla również znaczenie pomnika i jego miejsce w przestrzeni miasta „jest symbolem Rzeszowa oraz jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów.” Miasto powołuje się również na badania przeprowadzone przesz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskie, które wykazały „blisko 80 proc. mieszkańców nie chce wyburzania Pomnika Czynu Rewolucyjnego”.

Na koniec, ratusz zaznacza, że zachowania pomnika chcą osoby z różnych opcji i ugrupować oraz różnych stron sceny politycznej.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie kolejne „odkomarzanie”. Drugi zabieg zostanie przeprowadzony 16 i 17 lipca

RZESZÓW. Dezynsekcja odbędzie się na terenach parków, zieleńców, placów zabaw oraz obszaru nad Zalewem.

Rzeszów

Szeregi podkarpackiej policji zasilił nowy wierzchowiec

RZESZÓW. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego.

Rzeszów

Koniec z prohibicją na Śródmieściu. Ratusz nie odwoła się od decyzji WSA

RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę rzeszowskich radnych mówiącą o zakazie sprzedaży alkoholu od godziny 22.00 do 06.00 na terenie Śródmieścia.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie kolejne osiedle. Będą też dwie nowe ulice

RZESZÓW. Na terenie miasta znajdzie się ul. Tadeusza Hejdy, ul. Czudecka oraz osiedle Zawiszy Czarnego.

Rzeszów

Przebudowa ronda Pobitno. Jest szansa na opracowanie dokumentacji projektowej

RZESZÓW. Jedna z ofert odpowiada wymaganiom finansowym, stawianym przez miasto.

Rzeszów

Chcesz zobaczyć dzieła Andy’ego Warhola? Będzie specjalna linia z Rzeszowa

RZESZÓW. Już w przyszły weekend po raz kolejny będzie można wybrać się do Medzilaborec na Słowacji.

Rzeszów

Rzeszowski bilet zintegrowany został podzielony na dwie strefy. Będą również wyższe ceny

RZESZÓW. Wg. radnych ma to pomóc w zmniejszeniu ruchu samochodów na rzeszowskich ulicach.

Rzeszów

Kolejne dofinansowanie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na uczelnie trafi ponad 11 mln zł

RZESZÓW. Wysokość finasowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 11 203 987,12 zł.

Reklama