Rzeszów - Piątek, 11.10.2024
Reklama

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

„Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (OO. Bernardynów) podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia” – przekazał dziś rano w mediach społecznościowych o. Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Jak wyjaśnia o. Alojzy Garbarz, władze PRL postawiły pomnik na terenie dawnego ogrodu klasztornego „zawłaszczonego w latach powojennych”. Zdaniem duchownego stowarzyszenie, któremu zakon przekazuje monument, „reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”. Tłumacząc decyzję zakonu, Alojzy Garbarz stwierdza, że wynika ona ze „sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc”. Dodaje, że zakon nie chce być stroną w sporze polityczno-ideologicznym dotyczącym rzeszowskiego pomnika i nie posiada środków na jego odnowienie. - Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika – pisze rzecznik.

Na reakcję rzeszowskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. Miasto, które od lat zabiega o pozyskanie pomnika, wystosowało komunikat, w którym nie zgadza się z decyzją zakonu i w związku z tym podejmuje kroki prawne, „aby Pomnik Czynu Rewolucyjnego ochronić i zachować w przestrzeni miasta.”

„Niezrozumiałą i sprzeciwiającą się woli mieszkańców Rzeszowa jest decyzja władz Zakonu Bernardynów o tym, by monument przekazać Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zamiast miastu” - czytamy na wstępie w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Reklama

Zdaniem władz miasta, stowarzyszenie, któremu Bernardyni przekazali monument „od dawna opowiada się za tym, aby pomnik będący symbolem naszego miasta wyburzyć.
W związku z tym miasto podjęło działania prawne w celu ochrony i zachowania pomnika w przestrzeni miasta. - Jednym z takich działań jest wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie miasto złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – czytamy w komunikacie.

Ratusz w swoim oświadczeniu podkreśla również znaczenie pomnika i jego miejsce w przestrzeni miasta „jest symbolem Rzeszowa oraz jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów.” Miasto powołuje się również na badania przeprowadzone przesz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskie, które wykazały „blisko 80 proc. mieszkańców nie chce wyburzania Pomnika Czynu Rewolucyjnego”.

Na koniec, ratusz zaznacza, że zachowania pomnika chcą osoby z różnych opcji i ugrupować oraz różnych stron sceny politycznej.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na ul. Sikorskiego pędził ponad 180 km/h

RZESZÓW. 20-latek kierujący seatem przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 100 km/h. Młody kierowca miał na koncie ponad 20 pkt karnych. Mężczyzna stracił prawo jazdy.  

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy czterech linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku autobusy linii 0A, 0B, 18 i 19 będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego dla dnia roboczego pozaszkolnego.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono jedyny w Polsce system "zielonej fali" dla pojazdów uprzywilejowanych

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia jest pierwszym polskim miastem, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych.

Rzeszów

W Rzeszowie zebrano już ponad 1,5 tony nakrętek. W grudniu zbiórka dla 6-letniej Zosi

RZESZÓW. W grudniu br. nakrętki wrzucane do metalowych pojemników w kształcie serc, przeznaczone zostaną na pomoc dla 6-letniej Zosi.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PODKARPACIE. Budowa PKA zapewni sprawniejsze podróże wokół stolicy Podkarpacia oraz wygodne połączenie z komunikacją lotniczą. 

Rzeszów

Policjanci i pracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole w jednej z rzeszowskich galerii

RZESZÓW. 56 sklepów w jednej z galerii handlowych skontrolowali policjanci wspólnie z inspektorami sanepidu. Nie stwierdzono żadnych uchybień.

Rzeszów

Świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W okresie około świątecznym nastąpią ograniczenia w funkcjonowaniu rzeszowskiej komunikacji miejskiej. W pierwszy i drugi dzień świąt pojedzie tylko pięć linii.

Rzeszów

Uruchomiono schody ruchome na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Od 1 grudnia podróżni mogą korzystać już z ruchomych schodów na stacji Rzeszów Główny. To kolejne po windach ułatwienie jakie wprowadzono dla pasażerów w ostatnich tygodniach.

Reklama