Rzeszów - Piątek, 11.10.2024
Reklama

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

„Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (OO. Bernardynów) podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia” – przekazał dziś rano w mediach społecznościowych o. Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Jak wyjaśnia o. Alojzy Garbarz, władze PRL postawiły pomnik na terenie dawnego ogrodu klasztornego „zawłaszczonego w latach powojennych”. Zdaniem duchownego stowarzyszenie, któremu zakon przekazuje monument, „reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”. Tłumacząc decyzję zakonu, Alojzy Garbarz stwierdza, że wynika ona ze „sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc”. Dodaje, że zakon nie chce być stroną w sporze polityczno-ideologicznym dotyczącym rzeszowskiego pomnika i nie posiada środków na jego odnowienie. - Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika – pisze rzecznik.

Na reakcję rzeszowskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. Miasto, które od lat zabiega o pozyskanie pomnika, wystosowało komunikat, w którym nie zgadza się z decyzją zakonu i w związku z tym podejmuje kroki prawne, „aby Pomnik Czynu Rewolucyjnego ochronić i zachować w przestrzeni miasta.”

„Niezrozumiałą i sprzeciwiającą się woli mieszkańców Rzeszowa jest decyzja władz Zakonu Bernardynów o tym, by monument przekazać Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zamiast miastu” - czytamy na wstępie w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Reklama

Zdaniem władz miasta, stowarzyszenie, któremu Bernardyni przekazali monument „od dawna opowiada się za tym, aby pomnik będący symbolem naszego miasta wyburzyć.
W związku z tym miasto podjęło działania prawne w celu ochrony i zachowania pomnika w przestrzeni miasta. - Jednym z takich działań jest wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie miasto złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – czytamy w komunikacie.

Ratusz w swoim oświadczeniu podkreśla również znaczenie pomnika i jego miejsce w przestrzeni miasta „jest symbolem Rzeszowa oraz jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów.” Miasto powołuje się również na badania przeprowadzone przesz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskie, które wykazały „blisko 80 proc. mieszkańców nie chce wyburzania Pomnika Czynu Rewolucyjnego”.

Na koniec, ratusz zaznacza, że zachowania pomnika chcą osoby z różnych opcji i ugrupować oraz różnych stron sceny politycznej.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kwesta na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie i Caritas Diecezji Rzeszowskiej przeprowadzą kwestę na rzeszowskich i okolicznych nekropoliach.

Rzeszów

Akcja szczepień przy cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. W najbliższy weekend przy cmentarzu Wilkowyja odbędzie się akcja szczepień przeciwko koronawirusowi.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu przy rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Od 29 października do 2 listopada, w ramach policyjnej akcji "Znicz 2021", na drogach pojawi się więcej policjantów. 

Rzeszów

Rzeszów będzie miał ponad 800 nowych drzew

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi na terenie Rzeszowa ponad 800 drzew. Miejsca mają wybrać mieszkańcy. Odbędzie się też Rzeszowskie Forum Zieleni.

Rzeszów

Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

RZESZÓW. W wyniku interwencji rzeszowskich policjantów przed dokonaniem samobójstwa uratowany został młody mężczyzna.

Rzeszów

W grudniu otwarcie ŚDS "Niezapominajka". To pierwszy taki ośrodek w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta uchwalono powołanie Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”.

Rzeszów

Zbliża się szósta edycja Kongresu 590

​RZESZÓW. Szósta edycja Kongresu 590 zagości na Podkarpaciu. W planach wręczenie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz debaty eksperckie.

Rzeszów

W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki

Znów czeka nas przestawianie zegarków. W związku ze zmianą czasu na zimowy, w nocy z soboty na niedzielę cofniemy je o godzinę.

Reklama