Rzeszów - Czwartek, 10.10.2024
Reklama

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

„Zarząd Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (OO. Bernardynów) podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia” – przekazał dziś rano w mediach społecznościowych o. Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Jak wyjaśnia o. Alojzy Garbarz, władze PRL postawiły pomnik na terenie dawnego ogrodu klasztornego „zawłaszczonego w latach powojennych”. Zdaniem duchownego stowarzyszenie, któremu zakon przekazuje monument, „reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru”. Tłumacząc decyzję zakonu, Alojzy Garbarz stwierdza, że wynika ona ze „sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc”. Dodaje, że zakon nie chce być stroną w sporze polityczno-ideologicznym dotyczącym rzeszowskiego pomnika i nie posiada środków na jego odnowienie. - Nie jest naszą misją ani odnawianie, ani burzenie pomników nieposiadających religijnego wymiaru. Nasza zakonna Prowincja nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia pomnika – pisze rzecznik.

Na reakcję rzeszowskiego ratusza nie trzeba było długo czekać. Miasto, które od lat zabiega o pozyskanie pomnika, wystosowało komunikat, w którym nie zgadza się z decyzją zakonu i w związku z tym podejmuje kroki prawne, „aby Pomnik Czynu Rewolucyjnego ochronić i zachować w przestrzeni miasta.”

„Niezrozumiałą i sprzeciwiającą się woli mieszkańców Rzeszowa jest decyzja władz Zakonu Bernardynów o tym, by monument przekazać Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia zamiast miastu” - czytamy na wstępie w komunikacie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Reklama

Zdaniem władz miasta, stowarzyszenie, któremu Bernardyni przekazali monument „od dawna opowiada się za tym, aby pomnik będący symbolem naszego miasta wyburzyć.
W związku z tym miasto podjęło działania prawne w celu ochrony i zachowania pomnika w przestrzeni miasta. - Jednym z takich działań jest wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie miasto złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – czytamy w komunikacie.

Ratusz w swoim oświadczeniu podkreśla również znaczenie pomnika i jego miejsce w przestrzeni miasta „jest symbolem Rzeszowa oraz jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów.” Miasto powołuje się również na badania przeprowadzone przesz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskie, które wykazały „blisko 80 proc. mieszkańców nie chce wyburzania Pomnika Czynu Rewolucyjnego”.

Na koniec, ratusz zaznacza, że zachowania pomnika chcą osoby z różnych opcji i ugrupować oraz różnych stron sceny politycznej.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Reklama