Rzeszów - Piątek, 15.11.2024
Reklama

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

W trakcie omawiania zmian budżetu Rzeszowa podczas sesji Rady Miasta podjęta została kwestia podwyżek płac dla pracowników miejskiego samorządu. Radny Jerzy Jęczmienionka zwrócił uwagę na niskie zarobki pracowników miejskich żłobków, oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Z racji tego, że praca wykonywana przez opiekunki w żłobkach jest bardzo istotna i odpowiedzialna, tak niskie zarobki, zdaniem radnego i innych uczestników dyskusji, należałoby w miarę możliwości zwiększyć.

Dyskusja została poszerzona o inne osoby, których płace finansuje rzeszowski samorząd. Radna Grażyna Szarama postulowała utworzenie regulaminu wynagradzania miejskich urzędników. Z kolei radny PiS Robert Kultys zwrócił uwagę, że około jedna trzecia pracowników wynagradzanych przez miasto (ok. 1500 osób) zarabia najniższą krajową. W przypadku podniesienia ich płac o 20%, roczny koszt dla budżetu miasta wyniósłby około 12 mln zł, co zdaniem radnego mogłoby być do „udźwignięcia” przez budżet miasta.
Reklama
To sprawy odniósł się obecny na sesji prezydent Fijołek. Stwierdził, że zarobki pracowników żłobka nie były podnoszone od kilku lat i że jest to zaniedbanie, które należałoby naprawić. Jednocześnie odniósł się do propozycji radnego Kultysa, zwracając uwagę, że jeśliby podnieść zarobki pracowników otrzymujących najniższą stawkę krajową, należałoby także podnieść zarobki kolejnym być może 1500 pracownikom, zarabiającym obecnie kwotę po proponowanej podwyżce. W takim wypadku łączna kwota podwyżek mogłaby wynieść nawet 25 mln rocznie, co byłoby poważnym obciążeniem dla budżetu miasta. Prezydent Fijołek dodał, że bilans zysków i strat dla rzeszowskiego samorządu w wyniku Polskiego Ładu najprawdopodobniej będzie niekorzystny, co w najbliższym czasie utrudni realizację takich postulatów.

Projekt budżetu Rzeszowa na przyszły rok zostanie przedstawiony radnym za dwa i pół tygodnia. Na 14 grudnia natomiast przewidziana jest sesja budżetowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Rzeszów

Mateusz Masłowski i Dawid Dryja opuszczają szeregi Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Dawid Dryja z Asseco Resovią związany był od 2011 roku. Masłowski z Resovią związany był od początku swojej przygody z siatkówką.

Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką.

Rzeszów

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich

RZESZÓW. Radni proponują m.in. zintegrowanie jej z kartą miejską oraz całorocznego funkcjonowania.

Rzeszów

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat

RZESZÓW. Aktualnie na ul. Krakowskiej znajduje się oznakowane przejście dla pieszych.

Rzeszów

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przygotował 6131 miejsc na studiach stacjonarnych i 3190 na studiach niestacjonarnych.

Reklama