Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

W trakcie omawiania zmian budżetu Rzeszowa podczas sesji Rady Miasta podjęta została kwestia podwyżek płac dla pracowników miejskiego samorządu. Radny Jerzy Jęczmienionka zwrócił uwagę na niskie zarobki pracowników miejskich żłobków, oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Z racji tego, że praca wykonywana przez opiekunki w żłobkach jest bardzo istotna i odpowiedzialna, tak niskie zarobki, zdaniem radnego i innych uczestników dyskusji, należałoby w miarę możliwości zwiększyć.

Dyskusja została poszerzona o inne osoby, których płace finansuje rzeszowski samorząd. Radna Grażyna Szarama postulowała utworzenie regulaminu wynagradzania miejskich urzędników. Z kolei radny PiS Robert Kultys zwrócił uwagę, że około jedna trzecia pracowników wynagradzanych przez miasto (ok. 1500 osób) zarabia najniższą krajową. W przypadku podniesienia ich płac o 20%, roczny koszt dla budżetu miasta wyniósłby około 12 mln zł, co zdaniem radnego mogłoby być do „udźwignięcia” przez budżet miasta.
Reklama
To sprawy odniósł się obecny na sesji prezydent Fijołek. Stwierdził, że zarobki pracowników żłobka nie były podnoszone od kilku lat i że jest to zaniedbanie, które należałoby naprawić. Jednocześnie odniósł się do propozycji radnego Kultysa, zwracając uwagę, że jeśliby podnieść zarobki pracowników otrzymujących najniższą stawkę krajową, należałoby także podnieść zarobki kolejnym być może 1500 pracownikom, zarabiającym obecnie kwotę po proponowanej podwyżce. W takim wypadku łączna kwota podwyżek mogłaby wynieść nawet 25 mln rocznie, co byłoby poważnym obciążeniem dla budżetu miasta. Prezydent Fijołek dodał, że bilans zysków i strat dla rzeszowskiego samorządu w wyniku Polskiego Ładu najprawdopodobniej będzie niekorzystny, co w najbliższym czasie utrudni realizację takich postulatów.

Projekt budżetu Rzeszowa na przyszły rok zostanie przedstawiony radnym za dwa i pół tygodnia. Na 14 grudnia natomiast przewidziana jest sesja budżetowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jest projekt uchwały w sprawie konsultacji społecznych w Rzeszowie

RZESZÓW. Gotowy jest projekt uchwały wprowadzającej konsultacje społeczne w ważnych kwestiach dla Rzeszowa.

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia gotowa na sezon grzewczy

RZESZÓW. Po serii remontów i modernizacji rzeszowska elektrociepłownia funkcjonuje w pełni sprawnie i wydajnie. Jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw ciepła dla Rzeszowa w okresie jesienno-zimowym.

Rzeszów

Budowa drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto zmierza ku końcowi

RZESZÓW. Inwestycja polegająca m.in. na budowie drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto jest już bliska finalizacji. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec tego roku.

Rzeszów

Bezrobotni mogą otrzymać dotację na założenie firmy

RZESZÓW. PUP w Rzeszowie ogłosił kolejną edycję naboru wniosków ws. dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można otrzymać nawet 20 tys. zł wsparcia.

Rzeszów

Różowa sobota w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje dla kobiet

​RZESZÓW. W sobotę 23 października w KSW nr 1 w Rzeszowie wszystkie chętne kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi w ramach tzw. różowego października.

Rzeszów

Powstaną kolejne przejścia dla pieszych w powiecie rzeszowskim

W przyszłym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie wykona kolejnych pięć przejść dla pieszych w czterech miejscowościach powiatu. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać w naborze uzupełniającym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Rzeszów

Znamy listę zadań do realizacji w ramach RBO na 2022 r.

RZESZÓW. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Środki o łącznej wartości 8,2 mln w ramach trzech kategorii otrzyma 37 inicjatyw. Na projekty padło rekordowo dużo głosów.

Reklama