Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

W trakcie omawiania zmian budżetu Rzeszowa podczas sesji Rady Miasta podjęta została kwestia podwyżek płac dla pracowników miejskiego samorządu. Radny Jerzy Jęczmienionka zwrócił uwagę na niskie zarobki pracowników miejskich żłobków, oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Z racji tego, że praca wykonywana przez opiekunki w żłobkach jest bardzo istotna i odpowiedzialna, tak niskie zarobki, zdaniem radnego i innych uczestników dyskusji, należałoby w miarę możliwości zwiększyć.

Dyskusja została poszerzona o inne osoby, których płace finansuje rzeszowski samorząd. Radna Grażyna Szarama postulowała utworzenie regulaminu wynagradzania miejskich urzędników. Z kolei radny PiS Robert Kultys zwrócił uwagę, że około jedna trzecia pracowników wynagradzanych przez miasto (ok. 1500 osób) zarabia najniższą krajową. W przypadku podniesienia ich płac o 20%, roczny koszt dla budżetu miasta wyniósłby około 12 mln zł, co zdaniem radnego mogłoby być do „udźwignięcia” przez budżet miasta.
Reklama
To sprawy odniósł się obecny na sesji prezydent Fijołek. Stwierdził, że zarobki pracowników żłobka nie były podnoszone od kilku lat i że jest to zaniedbanie, które należałoby naprawić. Jednocześnie odniósł się do propozycji radnego Kultysa, zwracając uwagę, że jeśliby podnieść zarobki pracowników otrzymujących najniższą stawkę krajową, należałoby także podnieść zarobki kolejnym być może 1500 pracownikom, zarabiającym obecnie kwotę po proponowanej podwyżce. W takim wypadku łączna kwota podwyżek mogłaby wynieść nawet 25 mln rocznie, co byłoby poważnym obciążeniem dla budżetu miasta. Prezydent Fijołek dodał, że bilans zysków i strat dla rzeszowskiego samorządu w wyniku Polskiego Ładu najprawdopodobniej będzie niekorzystny, co w najbliższym czasie utrudni realizację takich postulatów.

Projekt budżetu Rzeszowa na przyszły rok zostanie przedstawiony radnym za dwa i pół tygodnia. Na 14 grudnia natomiast przewidziana jest sesja budżetowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia,...

Rzeszów

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Nabór wniosków od 16 marca

RZESZÓW. Od środy (16.03) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie będzie przyjmował wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Sikorskiego w Rzeszowie, 75-letni rowerzysta został potrącony przez samochód ciężarowy. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Reklama