Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

W trakcie omawiania zmian budżetu Rzeszowa podczas sesji Rady Miasta podjęta została kwestia podwyżek płac dla pracowników miejskiego samorządu. Radny Jerzy Jęczmienionka zwrócił uwagę na niskie zarobki pracowników miejskich żłobków, oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Z racji tego, że praca wykonywana przez opiekunki w żłobkach jest bardzo istotna i odpowiedzialna, tak niskie zarobki, zdaniem radnego i innych uczestników dyskusji, należałoby w miarę możliwości zwiększyć.

Dyskusja została poszerzona o inne osoby, których płace finansuje rzeszowski samorząd. Radna Grażyna Szarama postulowała utworzenie regulaminu wynagradzania miejskich urzędników. Z kolei radny PiS Robert Kultys zwrócił uwagę, że około jedna trzecia pracowników wynagradzanych przez miasto (ok. 1500 osób) zarabia najniższą krajową. W przypadku podniesienia ich płac o 20%, roczny koszt dla budżetu miasta wyniósłby około 12 mln zł, co zdaniem radnego mogłoby być do „udźwignięcia” przez budżet miasta.
Reklama
To sprawy odniósł się obecny na sesji prezydent Fijołek. Stwierdził, że zarobki pracowników żłobka nie były podnoszone od kilku lat i że jest to zaniedbanie, które należałoby naprawić. Jednocześnie odniósł się do propozycji radnego Kultysa, zwracając uwagę, że jeśliby podnieść zarobki pracowników otrzymujących najniższą stawkę krajową, należałoby także podnieść zarobki kolejnym być może 1500 pracownikom, zarabiającym obecnie kwotę po proponowanej podwyżce. W takim wypadku łączna kwota podwyżek mogłaby wynieść nawet 25 mln rocznie, co byłoby poważnym obciążeniem dla budżetu miasta. Prezydent Fijołek dodał, że bilans zysków i strat dla rzeszowskiego samorządu w wyniku Polskiego Ładu najprawdopodobniej będzie niekorzystny, co w najbliższym czasie utrudni realizację takich postulatów.

Projekt budżetu Rzeszowa na przyszły rok zostanie przedstawiony radnym za dwa i pół tygodnia. Na 14 grudnia natomiast przewidziana jest sesja budżetowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przejazd kolejowy na ul. Langiewicza zamknięty do 26 sierpnia

RZESZÓW. Do piątku potrwają prace prowadzone na przejeździe kolejowym na ul. Langiewicza w Rzeszowie.

Rzeszów

Włamał się do mieszkania, wziął prysznic i zrobił sobie kanapki

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci pracowali nad wyjaśnieniem nietypowej kradzieży, do której doszło w jednym z mieszkań w Rzeszowie.

Rzeszów

Kolejne przystanki autobusowe będą modernizowane

RZESZÓW. 77 kolejnych przystanków autobusowych zostanie przebudowanych w Rzeszowie. Staną przy nich nowe wiaty z podświetlanym rozkładem jazdy. Nowa nawierzchnia zatoczek będzie betonowa.

Rzeszów

Dodatek węglowy. Gdzie w Rzeszowie złożysz wniosek?

RZESZÓW.Od środy w Rzeszowie działa punkt, w którym przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku węglowego.

Rzeszów

Prace na ul. Matysowskiej wydłużone o jeden dzień

RZESZÓW. W czwartek na ul. Matysowskiej w Rzeszowie kontynuowane będą prace przy układaniu nawierzchni. W związku z tym nadal obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów komunikacji publicznej.

Rzeszów

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Rzeszów

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie

RZESZÓW. Najbliższa akcja znakowania rowerów odbędzie się 17 sierpnia. 

Reklama