Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

Dodano:

RZESZÓW. Zastępca prezydenta odwiedził Lyon, gdzie funkcjonują w przestrzeni miejskiej autobusy autonomiczne. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński. Pojazdy miały by przewozić pasażerów na linii Dworzec Lokalny - Dworzec Kolejowy.

Miasto innowacji w poszukiwaniu nowości dotarło do Lyonu, gdzie już od jakiegoś czasu autobusy autonomiczne funkcjonują i mają się dobrze. Celem wizyty był niejako rekonesans, a wnioski jakie płyną z wizyty zapowiada kolejny ciekawy projekt, jaki zostanie wdrożony w przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

„Wizyta dotyczyła autobusów autonomicznych, które w Lyonie funkcjonują od kilku lat. Są to pojazdy 16-osobowe. Są to pojazdy elektryczne, autonomiczne, bez kierowcy, które przewożą pasażerów na stałej 1,5 km trasie” – stwierdza Marek Ustrobiński w rozmowie.

Wiemy również, że system mógłby być wdrożony już w przyszłym roku, a autobus zostałby uruchomiony na wahadle od Dworca Lokalnego do Dworca Kolejowego przejeżdżając m.in. przez ulicę Asnyka, Jabłońskiego oraz Grottgera. Nie wykluczone, że zatrzymywałby się jeszcze w okolicach domu handlowego Pionier, jednak jak słyszymy w Ratuszu „Jeszcze ustalimy szczegóły”.

Koszt jednego takiego autobusu, który może poruszać się bez kierowcy wraz z niezbędnym do obsługi systemem kosztuje około 4 mln zł. Póki co przed wdrożeniem ww. projektu w życie oddzielają miasto przepisy prawne. Chodzi m.in. o uchwałę Prawa o ruchu drogowym oraz o elektromobilności. W grę wchodzi również pozwolenie Policji.
Reklama

Rzeszów problemami prawnymi nie pozostaje w walce samotnie, towarzyszy mu Politechnika Warszawska, która – jak informuje Marek Ustrobiński – „zajmuje się sprawami dopuszczenia takich pojazdów do ruchu w Polsce”.

„Dowiedzieliśmy się, że tego typu systemy funkcjonują w 18 państwach, m.in. w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Bylibyśmy pierwszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który taki system wprowadzi. Wyniki są pozytywne. To jest w naszym zasięgu” – dodaje zastępca prezydenta.

Dodatkowo dowiadujemy się, że aktualnie miasto rozważa zlecenie opracowania tego projektu przez firmę zewnętrzną. Ta trasie systemu najprawdopodobniej nie będzie żadnych czujników. Cały system umieszczony zostanie wewnątrz pojazdu. Co ważne, wprowadzenie na ulice miasta takiego autobusu wiąże się z niedawną umową odnośnie sieci 5G jaką podpisało miasto
 


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W Rzeszowskim oddziale prawa do zasiłku pozbawiono 299 osób

RZESZÓW. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

Jaki kierunek na WSPiA cieszył się największą popularnością?

RZESZÓW. II tura rekrutacji potrwa od 8 sierpnia do 28 września 2019 r.

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce 57-letnia Syryjka, która przyleciała z Grecji, udawała Bułgarkę. Chciała dotrzeć do Niemiec

RZESZÓW. Zdarzenie miało miejsce 7 sierpnia na terenie terminala portu lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie linii nr 51

RZESZÓW. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 sierpnia br.

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Rzeszów

Na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstaje mURal. Całość zajmie 450 m2

RZESZÓW. Docelowo mURal zajmie całą ścianę budynku A1.

Reklama