Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

91-tysięczne Rushmoor czternastym miastem partnerskim Rzeszowa

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Gmina Rushmoore została kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa. Współpraca ma być ściśle związana z przemysłem lotniczym.

19 września w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę z 14-stym miastem partnerskim. Podczas uroczystości obecny był zarówno prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc jak i burmistrz Rushmoor Sue Carter. PO podpisaniu stosownych porozumień odbyło się również oficjalne odsłonięcie tablicy miasta, która już standardowo znajdzie się w podcieniach ratusza.

„Rushmoor jest miastem lotniczym i z całą pewnością współpraca z tym miastem przyniesie korzyści naszemu miastu, firmom, które tu produkują samoloty. Technologia w mieście pani burmistrz jest na bardzo wysokim poziomie i będzie chcieli z tych technologii korzystać. Bezwzględnie staramy się by wprowadzać nowości, nowe technologie, które ubogacają nasze miasta” – tłumaczył Tadeusz Ferenc.

Rushmoor to gmina w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough. Kontakty z Rushmoor, liczącym ok. 91 tys. osób, zostały nawiązane w grudniu 2018 r., podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i różnych grup społeczności lokalnej. Zaprezentowano również system szkolnictwa, m.in. nowoczesny obiekt edukacyjny, podobny do rzeszowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.
Reklama
„Bardzo dziękuje za ciepłe powitanie w Rzeszowie. To ogromna przyjemność, że jesteśmy tutaj z tej ważnej okazji dla naszych dwóch miast. Szczerze wierzę, że międzynarodowa kooperacja i porozumienie pomiędzy Rushmoor i Rzeszowem pozwoli na ustanowienie tego ważnego połączenia. Dziękuje za powitanie i gościnność” – mówiła Sue Carter.

Rushmoor, podobnie jak Rzeszów, jest ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą wielu firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus oraz badań lotniczych. Miasto jest również miejscem organizacji międzynarodowych targów lotniczych „Farnborough International Airshow”, skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym, których historia sięga 1932 roku.  Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 000 zwiedzających z ponad 100 krajów z całego świata. Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Rushmoor jest również siedzibą ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych, należącego do Brytyjskiego Departamentu Transportu oraz miejscem ulokowania nowoczesnego lotniska biznesowego TAG London Farnborough Airport.  

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Malowidło powstało na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Rzeszów

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Całość miejskiej części Rzeszowskigo Centrum Komunikacyjnego będzie gotowa 28 listopada.

Rzeszów

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje warty prawie 24 mln zł nowy budynek spółki BSH, producenta AGD marek Bosch i Siemens. Będzie to siedziba Centrum Badań i Rozwoju małego AGD w Rzeszowie.

Rzeszów

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Rok 2022”. Organizowany od 33 lat konkurs, promuje najciekawsze w danym...

Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się, że miał ponad 3,6 promila alkoholu.
 

Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami osiedli Drabinianka i Biała

Spotkania w ramach cyklu „RzeszówToMy" dotyczą m.in. inwestycji na osiedlach jakie udało się zrealizować, placów miasta dotyczących danego osiedla oraz tematów bieżących.

Rzeszów

Budowa przejazdów dla rowerzystów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa obejmuje m.in. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych, budowę przejazdów rowerowych, przebudowę istniejących chodników oraz dostosowanie oznakowania drogowego do wprowadzonych zmian w zakresie infrastruktury drogowej.

Reklama