Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

91-tysięczne Rushmoor czternastym miastem partnerskim Rzeszowa

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Gmina Rushmoore została kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa. Współpraca ma być ściśle związana z przemysłem lotniczym.

19 września w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę z 14-stym miastem partnerskim. Podczas uroczystości obecny był zarówno prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc jak i burmistrz Rushmoor Sue Carter. PO podpisaniu stosownych porozumień odbyło się również oficjalne odsłonięcie tablicy miasta, która już standardowo znajdzie się w podcieniach ratusza.

„Rushmoor jest miastem lotniczym i z całą pewnością współpraca z tym miastem przyniesie korzyści naszemu miastu, firmom, które tu produkują samoloty. Technologia w mieście pani burmistrz jest na bardzo wysokim poziomie i będzie chcieli z tych technologii korzystać. Bezwzględnie staramy się by wprowadzać nowości, nowe technologie, które ubogacają nasze miasta” – tłumaczył Tadeusz Ferenc.

Rushmoor to gmina w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough. Kontakty z Rushmoor, liczącym ok. 91 tys. osób, zostały nawiązane w grudniu 2018 r., podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i różnych grup społeczności lokalnej. Zaprezentowano również system szkolnictwa, m.in. nowoczesny obiekt edukacyjny, podobny do rzeszowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.
Reklama
„Bardzo dziękuje za ciepłe powitanie w Rzeszowie. To ogromna przyjemność, że jesteśmy tutaj z tej ważnej okazji dla naszych dwóch miast. Szczerze wierzę, że międzynarodowa kooperacja i porozumienie pomiędzy Rushmoor i Rzeszowem pozwoli na ustanowienie tego ważnego połączenia. Dziękuje za powitanie i gościnność” – mówiła Sue Carter.

Rushmoor, podobnie jak Rzeszów, jest ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą wielu firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus oraz badań lotniczych. Miasto jest również miejscem organizacji międzynarodowych targów lotniczych „Farnborough International Airshow”, skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym, których historia sięga 1932 roku.  Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 000 zwiedzających z ponad 100 krajów z całego świata. Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Rushmoor jest również siedzibą ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych, należącego do Brytyjskiego Departamentu Transportu oraz miejscem ulokowania nowoczesnego lotniska biznesowego TAG London Farnborough Airport.  

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W Rzeszowskim oddziale prawa do zasiłku pozbawiono 299 osób

RZESZÓW. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

Jaki kierunek na WSPiA cieszył się największą popularnością?

RZESZÓW. II tura rekrutacji potrwa od 8 sierpnia do 28 września 2019 r.

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce 57-letnia Syryjka, która przyleciała z Grecji, udawała Bułgarkę. Chciała dotrzeć do Niemiec

RZESZÓW. Zdarzenie miało miejsce 7 sierpnia na terenie terminala portu lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie linii nr 51

RZESZÓW. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 sierpnia br.

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Rzeszów

Na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstaje mURal. Całość zajmie 450 m2

RZESZÓW. Docelowo mURal zajmie całą ścianę budynku A1.

Reklama