Rzeszów - Czwartek, 14.11.2024
Reklama

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

Dodano:

fot. Materiały prasowe z 8. edycji festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna- Grotowski - Kantor 2018".
fot. Materiały prasowe z 8. edycji festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna- Grotowski - Kantor 2018".
RZESZÓW. Miasto nie sfinansuje tegorocznej edycji „Źródeł Pamięci”. Powodem są inne, ważniejsze wydatki. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Kolejny cios miasta w kulturalne oblicze Rzeszowa. Tym razem nie chodzi o jeden spektakl lecz o cały festiwal. Mowa o 9. edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor”, który z przyczyn finansowych nie zostanie zrealizowany. Według retoryki ratusza, są rzeczy ważne i ważniejsze, a organizacja festiwalu nie należy ani do jednej ani do drugiej grupy.

„Reforma edukacji - czyli przystosowanie szkół do nowych warunków, obniżenie podatku PIT, likwidacja podatku do 26 roku życia i podniesienie płac nauczycielom, to wszystko spadło na ręce samorządu. Myśmy to już wcześniej mówili, że skądś te pieniądze trzeba wziąć. Trzeba było poprzesuwać [pieniądze – przyp. red.] z innych działów. Trafiło niestety na ten festiwal” – komentuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Warto wspomnieć, że instytucją zajmującą się finansami „Źródeł Pamięci” jest Teatr Maska, który ostatnimi czasy nie utrzymuje najlepszych stosunków z ratuszem. Do organizacji festiwalu potrzebne było dofinansowanie w wysokości ok. 150 tys. zł. Wątpliwości budzi również sposób w jaki dyrektor artystyczny imprezy dowiedziała się o całej sprawie.

„Domyślałam się już w czerwcu. Zaczęłam się dopytywać odnośnie mojej umowy. Od czerwca próbowałam się dopytać co się dzieje, a spotkanie odbyło się dopiero wczoraj. Do tego czasu nic nie wiedziałam” – wyjaśnia Aneta Adamska, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Przedmieście.
Reklama
Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku festiwal odbywał się we wrześniu. Biorąc pod uwagę „zmowę milczenia”, którą owiano jedną z najważniejszych osób „Źródeł Pamięci”, jakim jest dyrektor artystyczny, ciężko myśleć o organizacji festiwalu bez odpowiedniego zapewniania finansowego. Kolejne wątpliwości budzi również podejście miasta do cyklicznej imprezy, która wśród mieszkańców Rzeszowa cieszyła się dużą popularnością.

Ratusz utrzymuje, że nie chce rezygnować z wydarzenia, ale w tym roku nie ma najmniejszych szans na jego realizacje: „Chcemy oczywiście utrzymać ten festiwal, tylko że w tym roku już trochę za późno na organizacje, więc zostanie on przesunięty na przyszły rok” – dodaje Maciej Chłodnicki. Powstaje pytanie, czy dałoby się zorganizować „Źródła Pamięci”, kiedy informacja o braku finansowania dotarła by w czerwcu i organizatorzy mieliby czas na poszukiwanie środków zewnętrznych.

Aneta Adamska (pomysłodawca festiwalu)  wyjaśnia, że pomimo tegorocznego zamieszania, w przyszłych latach nie zamierza rezygnować z organizacji imprezy. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt: „Jeżeli mnie nie będzie, to nie będzie też festiwalu” – tłumaczy dyrektorka artystyczna.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

32-latka z Rzeszowa z papierosami bez akcyzy. W trakcie przeszukania jej domu znaleziono także marihuanę

RZESZÓW. Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy wynosi łącznie ok. 50 tys. zł.

Rzeszów

Darmowe bilety dla dzieci i młodzieży. Co zrobić, aby przedłużyć ulgę?

RZESZÓW. Aby starać się ponownie o prawo do ulgi należy przedstawić te same dokumenty co w poprzednim roku.

Rzeszów

Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Batorego. Informacje dla kierowców i pieszych

RZESZÓW. W poniedziałek, od godz. 10.00 rozpocznie się rozbiórka wiaduktu przy ul. Batorego w Rzeszowie.

Rzeszów

Linia nr 50 nie zostanie przywrócona. Powodem są problemy na jednym z remontowanych odcinków

RZESZÓW. W związku z przeciągającymi się pracami na jednym z odcinków, mieszkańcy Zalesiu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Rzeszów

Trzy firmy chcą dostarczyć dla Rzeszowa 40 autobusów. Jest szansa na podpisanie umowy

RZESZÓW. Jest jedna oferta, która odpowiada wymaganiom finansowym ratusza.

Reklama