Rzeszów - Niedziela, 12.01.2025
Reklama

671 urodziny Rzeszowa. Bezpłatne zaproszenia dostępne od 13 stycznia

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. We wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się gala z okazji 671-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wydarzenia wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Uroczystość będzie transmitowana w internecie.

„Gala z okazji 671-lecia Lokacji Rzeszowa to podróż przez historię, kulturę i współczesność miasta, które od wieków inspiruje mieszkańców oraz artystów. Wyjątkowość miejsca zostanie pokazana poprzez wyjątkowość ludzi - wybitnych osobowości oraz ich wpływ na wszystkie dziedziny życia - od nauki po sztukę. Podczas gali tradycję z nowoczesnością połączy m.in. sztuczna inteligencja” – zapowiadają organizatorzy uroczystości.

Podczas urodzinowej gali, zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach: Osobowość Rzeszowa, Nagroda Gospodarcza Miasta Rzeszowa oraz Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

Podstawą do stworzenia koncepcji artystycznej tegorocznej uroczystości jest projekt „Re Migracje. Rzeszów jako etap” opracowany przez rzeszowskiego rapera, dziennikarza muzycznego i organizatora różnych wydarzeń kulturalnych - Bartłomieja Skubisza. Inicjatywa powstała w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas gali będzie okazja zobaczyć specjalną edycję projektu z udziałem Doroty Miśkiewicz i Lejdis Quartet.

Dorota Miśkiewicz to wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza i siostra perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu, m.in. Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedym, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Kubą Badachem, Wojciechem Młynarskim, Louisem Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i poszukująca. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe kompozycje balansujące na granicy gatunków. Eksperymentowała z muzyką: afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną.

Reklama

Na scenie wybrzmią słowa i muzyka inspirowane takimi twórcami jak: Halina Poświatowska, Wojciech Kilar, Julian Przyboś, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Zbigniew Jakubek.

Wystąpią:

Michał Szkil | Tomasz Nowak | Sławek Pezda | Alan Wykpisz | Jakub Madejowski |
Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz ft. Dorota Miśkiewicz, Ladies Quartet.
Gość specjalny:
Dorota Miśkiewicz - śpiew, wokalizy
Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - teksty, rap, koncepcja
Michał Szkil - fortepian, kompozycje
Tomasz Nowak – trąbka
Sławek Pezda - saksofon tenorowy
Alan Wykpisz - gitara basowa, kompozycje
Jakub Madejowski - perkusja
Ladies Quartet:
Natalia Musz – skrzypce I
Natalia Kmita – skrzypce II
Aleksandra Nikiel – altówka
Monika Bieda-Kapias – wiolonczela
aranżacje utworów: Tomasz Jachym

Na facebookowym profilu miasta Rzeszowa będzie można obejrzeć transmisję z uroczystości. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo na facebookowym profilu Rzeszów stolica Innowacji. Zaproszenia do pobrania dostępne będą online na stronie https://estrada.rzeszow.pl/ od 13 stycznia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

NOWOŚĆ NA PODRZESZOWSKIM LOTNISKU

Samolotem z Jasionki do Izmiru. Ruszyło nowe połączenie

RZESZÓW/JASIONKA. We wtorek, 28 maja 2024 r. po raz pierwszy w historii podrzeszowskiego lotniska, poleciał czarterowy samolot z Jasionki do Izmiru.

Rzeszów

Koncert „Jednego serca, jednego ducha”. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Nawet kilkanaście tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznego koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. W związku z tym, na drogach dojazdowych do miejsca wydarzenia, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

Reklama