Rzeszów - Wtorek, 21.01.2025
Reklama

671 urodziny Rzeszowa. Bezpłatne zaproszenia dostępne od 13 stycznia

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. We wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się gala z okazji 671-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wydarzenia wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Uroczystość będzie transmitowana w internecie.

„Gala z okazji 671-lecia Lokacji Rzeszowa to podróż przez historię, kulturę i współczesność miasta, które od wieków inspiruje mieszkańców oraz artystów. Wyjątkowość miejsca zostanie pokazana poprzez wyjątkowość ludzi - wybitnych osobowości oraz ich wpływ na wszystkie dziedziny życia - od nauki po sztukę. Podczas gali tradycję z nowoczesnością połączy m.in. sztuczna inteligencja” – zapowiadają organizatorzy uroczystości.

Podczas urodzinowej gali, zostaną przyznane nagrody w trzech kategoriach: Osobowość Rzeszowa, Nagroda Gospodarcza Miasta Rzeszowa oraz Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

Podstawą do stworzenia koncepcji artystycznej tegorocznej uroczystości jest projekt „Re Migracje. Rzeszów jako etap” opracowany przez rzeszowskiego rapera, dziennikarza muzycznego i organizatora różnych wydarzeń kulturalnych - Bartłomieja Skubisza. Inicjatywa powstała w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas gali będzie okazja zobaczyć specjalną edycję projektu z udziałem Doroty Miśkiewicz i Lejdis Quartet.

Dorota Miśkiewicz to wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza i siostra perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu, m.in. Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedym, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Kubą Badachem, Wojciechem Młynarskim, Louisem Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i poszukująca. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe kompozycje balansujące na granicy gatunków. Eksperymentowała z muzyką: afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną.

Reklama

Na scenie wybrzmią słowa i muzyka inspirowane takimi twórcami jak: Halina Poświatowska, Wojciech Kilar, Julian Przyboś, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Zbigniew Jakubek.

Wystąpią:

Michał Szkil | Tomasz Nowak | Sławek Pezda | Alan Wykpisz | Jakub Madejowski |
Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz ft. Dorota Miśkiewicz, Ladies Quartet.
Gość specjalny:
Dorota Miśkiewicz - śpiew, wokalizy
Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - teksty, rap, koncepcja
Michał Szkil - fortepian, kompozycje
Tomasz Nowak – trąbka
Sławek Pezda - saksofon tenorowy
Alan Wykpisz - gitara basowa, kompozycje
Jakub Madejowski - perkusja
Ladies Quartet:
Natalia Musz – skrzypce I
Natalia Kmita – skrzypce II
Aleksandra Nikiel – altówka
Monika Bieda-Kapias – wiolonczela
aranżacje utworów: Tomasz Jachym

Na facebookowym profilu miasta Rzeszowa będzie można obejrzeć transmisję z uroczystości. Cała uroczystość będzie transmitowana na żywo na facebookowym profilu Rzeszów stolica Innowacji. Zaproszenia do pobrania dostępne będą online na stronie https://estrada.rzeszow.pl/ od 13 stycznia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Reklama