Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

5G w Rzeszowie, czyli autonomiczne autobusy i drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Plan Ratusza względem sieci 5G zakłada realizację dwóch projektów. Pierwszym z nich są autonomiczne autobusy, drugim m.in. drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli. Podpisano list intencyjny z trzema firmami.

 5 lipca w rzeszowskim Ratuszu Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa, Rafał Magryś - wiceprezes firmy EXATEL S.A., Marcin Słowik - Członek Zarządu FIBRAIN Sp. z o.o. oraz Anna Balicka - Wiceprezes Zarządu VARIOEDGE Sp. z o.o. podpisali list intencyjny w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie.

Autonomiczny autobus informujący o wypadkach

Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything).

Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne.

„Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych. Te wymagane parametry zagwarantuje, oprócz samych elementów składowych standardu 5G, infrastruktura dostępowa składająca się ze stacji bazowych typu „zero site”, czyli zintegrowanych z infrastrukturą miasta – latarniami, słupami energetycznymi czy studzienkami kanalizacyjnymi” – mówił Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL.
Reklama
Drony dla zwiększenia bezpieczeństwa

Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów.

„Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G” - wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Zalety sieci 5G

Sieć 5 generacji to niewątpliwie jedno z niezbędnych narzędzi do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu smart city. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane z transmisji danych w naszych smartfonach.

Dzięki bardzo małym opóźnieniom – rzędu 1 mili sekundy i szerokiej transmisji danych 5G pozwoli na bezpieczne zarządzanie flotą autonomicznych busów bez kierowcy, którą Ratusz wzorem Rotterdamu chce wprowadzić w Rzeszowie. Z kolei ogromna pojemność sieci 5G pozwala np. na podłączanie miliona urządzeń obsługujących standard tzw. Internetu rzeczy na 1 km kwadratowy.

„5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności”- Marcin Słowik, Członek Zarządu FIBRAIN.
 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Usunięto awarię na basenach otwartych. Mieszkańcy już dzisiaj ponownie mogą z nich korzystać

RZESZÓW. Wczoraj o godzinie 20.15 udało się naprawić pompy przepływowe, odpowiedzialne za oczyszczanie wody.

Rzeszów

1 lipca rusza remont wiaduktu Śląskiego. Będą utrudnienia w komunikacji i opóźnienia MPK-ów

RZESZÓW. Inwestycja za ok. 1 mln zł wiąże się m.in. ze znacznymi utrudnieniami w komunikacji, które potrwają do końca sierpnia.

Rzeszów

Toast urodzinowy przy Fontannie Multimedialnej dla Tomasza Stańki. Wystąpią zagraniczni goście

RZESZÓW. Wystąpią m.in. członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko.

Rzeszów

Baseny otwarte wciąż nieczynne. Trwa naprawa awarii

RZESZÓW. Baseny otwarte wciąż nieczynne.

Rzeszów

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Ratusz na realizację zamówienia zarezerwował prawie 129 tys. zł.

Rzeszów

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki

RZESZÓW. Personel medyczny nie tylko udzieli porady, ale także przekaże materiały edukacyjne.

Reklama