Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

5G w Rzeszowie, czyli autonomiczne autobusy i drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Plan Ratusza względem sieci 5G zakłada realizację dwóch projektów. Pierwszym z nich są autonomiczne autobusy, drugim m.in. drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli. Podpisano list intencyjny z trzema firmami.

 5 lipca w rzeszowskim Ratuszu Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa, Rafał Magryś - wiceprezes firmy EXATEL S.A., Marcin Słowik - Członek Zarządu FIBRAIN Sp. z o.o. oraz Anna Balicka - Wiceprezes Zarządu VARIOEDGE Sp. z o.o. podpisali list intencyjny w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie.

Autonomiczny autobus informujący o wypadkach

Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything).

Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne.

„Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych. Te wymagane parametry zagwarantuje, oprócz samych elementów składowych standardu 5G, infrastruktura dostępowa składająca się ze stacji bazowych typu „zero site”, czyli zintegrowanych z infrastrukturą miasta – latarniami, słupami energetycznymi czy studzienkami kanalizacyjnymi” – mówił Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL.
Reklama
Drony dla zwiększenia bezpieczeństwa

Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów.

„Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G” - wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Zalety sieci 5G

Sieć 5 generacji to niewątpliwie jedno z niezbędnych narzędzi do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu smart city. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane z transmisji danych w naszych smartfonach.

Dzięki bardzo małym opóźnieniom – rzędu 1 mili sekundy i szerokiej transmisji danych 5G pozwoli na bezpieczne zarządzanie flotą autonomicznych busów bez kierowcy, którą Ratusz wzorem Rotterdamu chce wprowadzić w Rzeszowie. Z kolei ogromna pojemność sieci 5G pozwala np. na podłączanie miliona urządzeń obsługujących standard tzw. Internetu rzeczy na 1 km kwadratowy.

„5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności”- Marcin Słowik, Członek Zarządu FIBRAIN.
 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. We wtorek, 12 kwietnia, oficjalnie rozpoczął się sezon ogródkowy na rynku w Rzeszowie. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

Zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. Zbiórka odbędzie sie w dniach  od 22 do 29 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Drabiniance powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu miasto ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nad rzeką Strug na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie przy al. Sikorskiego

RZESZOW. W ogrodzie dominował będzie kolor czerwony. Pojawi się w nim ponad półtora tysiąca roślin, miejsca do wypoczynku, a także kosz do grania w koszykówkę. 

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Umowa z wykonawcą podpisana

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja 3-hektarowego parku przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie.  Przybędzie drzew i krzewów, powstaną nowe aleje, plac zabaw zostanie rozbudowany.

Rzeszów

Wielkanocne jarmarki w Plazie. Inspiracje i pomysły na świąteczny stół

RZESZÓW. Wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe przyprawy to wszystko będzie można znaleźć na jarmarkach świątecznych w CH Plaza Rzeszów. 

Rzeszów

Poszerzą ulicę Ustrzycką w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie 800-metrowy odcinek ulicy Ustrzyckiej zostanie przebudowany. Droga zostanie poszerzona do minimum 6 m, powstanie chodnik oraz nowe oświetlenie.

Rzeszów

W niedzielę utrudnienia w ruchu w związku z Półmaratonem Rzeszowskim

RZESZÓW. Trasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu.

Reklama