Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

250 mln zł ma kosztować aquapark w Rzeszowie. Wiemy więcej na temat inwestycji

Dodano:

Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
RZESZÓW. Park wodny w Rzeszowie ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w tej części Europy. Znajdą się w nim m.in. takie atrakcje jak: wodeon, basen dla dzieci z prawdziwym piaskiem, rwąca rzeka, strefa saun czy Kidsclub. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Dariusz Urbanik, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za inwestycje, przedstawili szczegóły do dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie.

- Decyzję o tym, że w Rzeszowie będzie budowany aquapark podjąłem tuż po wyborach prezydenckich. Rozmawiając wcześniej z mieszkańcami wielokrotnie słyszałem jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu obiekt służący rekreacji. Droga dojścia do tego ważnego etapu w jakim jesteśmy dziś – do wyboru projektanta nie była łatwa. Wcześniej w sprawie budowy parku wodnego w naszym mieście nie przygotowano niczego. Zaczynaliśmy praktycznie od zera – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu.

Jak mówił prezydent, pierwszym krokiem w kierunku budowy parku wodnego było znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie taki obiekt mógłby powstać. Wybór padł na osiedle Staromieście. Obiekt ma powstać w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca, na terenie o powierzchni 6 hektarów.

Kolejny etapem było wykupienie części terenów pod tą inwestycji. Konieczne okazały się również m.in. zmiany planów zagospodarowania, opracowanie studium wykonalności oraz badania geologiczne. Następnie przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami, w których pytano m.in. o to w jakie atrakcje powinien być wyposażony przyszły aquapark.

Kolejnym krokiem był wybór projektanta, którego dokonano w drodze dialogu konkurencyjnego. Najciekawszą ofertę złożyła renomowana pracownia  TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach czy kilka parków wodnych w Niemczech.
Reklama
Z kolei wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje wspomniał podczas konferencji, że w rejonie w którym ma powstać aquapark, miasto ma znacznie więcej działek, niż te potrzebne na budowę obiektu - Te dodatkowe tereny będą przeznaczane na kolejne inwestycje o charakterze sportowym i rekreacyjnym, które poszerzą ofertę parku wodnego – mówił Dariusz Urbanik.

Jaki będzie rzeszowski aquapark?

Rzeszowski park wodny będzie wykorzystywał ciekawe technologie. W swojej koncepcji projektanci zaproponowali taką konstrukcję dachu, która umożliwi przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza obiektu, o każdej porze dnia. To z kolei pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną. Obiekt wykorzystywać ma także Odnawialne Źródła Energii.

Wejście do aquaparku zaplanowano od północy. Od południa jest pas zieleni, baseny zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zjeżdżalni można wymienić pontonowe, kaskadowe i multimedialną. Najdłuższa  będzie miała 20 m długości.

Najwięcej atrakcji basenowych zlokalizowano na parterze. Wśród nich można wymienić baseny: sportowy, treningowy, dziecięce, witalne o różnej temperaturze, rekreacyjny ze sztuczną falą, rwącą rzekę, wanny Spa, wodny plac zabaw i baseny kaskadowe z Wodeonem. To ostatnie rozwiązanie, zastrzeżone prawami autorskimi, to miejsce w którym można relaksować się w ciszy, albo oglądając film. To tutaj firmy będą mogły organizować rozmaite eventy, a Kowalski wynająć go np. na urodziny.

Z myślą o rodzicach z dziećmi, pomyślano także o stworzeniu strefy Kidsclub, gdzie maluchy będzie można pozostawić pod opieką osoby dorosłej. Dzieci będą mogły się tam bawić na zjeżdżalniach suchych i tzw. małpim gaju. Basenowa strefa dziecięca dla komfortu będzie oddzielona szklaną przegrodą.

Umowa z projektantem inwestycji ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Będzie miał 18 miesięcy od daty odpisania umowy, na wykonanie dokumentacji projektowej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Rzeszów

Jak rozbłyśnie Rzeszów na święta? W tym roku zobaczymy, m.in. św. Mikołaja na motorze i autobus z rogami

RZESZÓW. Zobaczymy masę nowych dekoracji, które zostaną zamontowane do końca listopada.

Rzeszów

Za nami pierwszy dzień InternetBeta Conference

RZESZÓW. W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ rozpoczął się InternetBeta Conference.

Rzeszów

Chciał oszukać mieszkankę Rzeszowa metodą „na funkcjonariusza”. 21-latek z Łodzi nie miał jednak szczęścia

RZESZÓW. W czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie objął 21-latka, 3-miesięcznym aresztem tymczasowym.

Rzeszów

Kto zajmie się obsługą kont bankowych miasta Rzeszowa?

RZESZÓW. „Przetarg jest skierowany głównie do banków" - wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Remont nowego budynku dla Rady Powiatu Rzeszowskiego zakończony

RZESZÓW. Dopiero w październiku cały urząd ma się już znaleźć w nowym obiekcie przy ul. Bernardyńskiej.

Rzeszów

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Reklama