Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

250 mln zł ma kosztować aquapark w Rzeszowie. Wiemy więcej na temat inwestycji

Dodano:

Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
RZESZÓW. Park wodny w Rzeszowie ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w tej części Europy. Znajdą się w nim m.in. takie atrakcje jak: wodeon, basen dla dzieci z prawdziwym piaskiem, rwąca rzeka, strefa saun czy Kidsclub. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Dariusz Urbanik, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za inwestycje, przedstawili szczegóły do dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie.

- Decyzję o tym, że w Rzeszowie będzie budowany aquapark podjąłem tuż po wyborach prezydenckich. Rozmawiając wcześniej z mieszkańcami wielokrotnie słyszałem jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu obiekt służący rekreacji. Droga dojścia do tego ważnego etapu w jakim jesteśmy dziś – do wyboru projektanta nie była łatwa. Wcześniej w sprawie budowy parku wodnego w naszym mieście nie przygotowano niczego. Zaczynaliśmy praktycznie od zera – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu.

Jak mówił prezydent, pierwszym krokiem w kierunku budowy parku wodnego było znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie taki obiekt mógłby powstać. Wybór padł na osiedle Staromieście. Obiekt ma powstać w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca, na terenie o powierzchni 6 hektarów.

Kolejny etapem było wykupienie części terenów pod tą inwestycji. Konieczne okazały się również m.in. zmiany planów zagospodarowania, opracowanie studium wykonalności oraz badania geologiczne. Następnie przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami, w których pytano m.in. o to w jakie atrakcje powinien być wyposażony przyszły aquapark.

Kolejnym krokiem był wybór projektanta, którego dokonano w drodze dialogu konkurencyjnego. Najciekawszą ofertę złożyła renomowana pracownia  TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach czy kilka parków wodnych w Niemczech.
Reklama
Z kolei wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje wspomniał podczas konferencji, że w rejonie w którym ma powstać aquapark, miasto ma znacznie więcej działek, niż te potrzebne na budowę obiektu - Te dodatkowe tereny będą przeznaczane na kolejne inwestycje o charakterze sportowym i rekreacyjnym, które poszerzą ofertę parku wodnego – mówił Dariusz Urbanik.

Jaki będzie rzeszowski aquapark?

Rzeszowski park wodny będzie wykorzystywał ciekawe technologie. W swojej koncepcji projektanci zaproponowali taką konstrukcję dachu, która umożliwi przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza obiektu, o każdej porze dnia. To z kolei pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną. Obiekt wykorzystywać ma także Odnawialne Źródła Energii.

Wejście do aquaparku zaplanowano od północy. Od południa jest pas zieleni, baseny zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zjeżdżalni można wymienić pontonowe, kaskadowe i multimedialną. Najdłuższa  będzie miała 20 m długości.

Najwięcej atrakcji basenowych zlokalizowano na parterze. Wśród nich można wymienić baseny: sportowy, treningowy, dziecięce, witalne o różnej temperaturze, rekreacyjny ze sztuczną falą, rwącą rzekę, wanny Spa, wodny plac zabaw i baseny kaskadowe z Wodeonem. To ostatnie rozwiązanie, zastrzeżone prawami autorskimi, to miejsce w którym można relaksować się w ciszy, albo oglądając film. To tutaj firmy będą mogły organizować rozmaite eventy, a Kowalski wynająć go np. na urodziny.

Z myślą o rodzicach z dziećmi, pomyślano także o stworzeniu strefy Kidsclub, gdzie maluchy będzie można pozostawić pod opieką osoby dorosłej. Dzieci będą mogły się tam bawić na zjeżdżalniach suchych i tzw. małpim gaju. Basenowa strefa dziecięca dla komfortu będzie oddzielona szklaną przegrodą.

Umowa z projektantem inwestycji ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Będzie miał 18 miesięcy od daty odpisania umowy, na wykonanie dokumentacji projektowej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Lodowisko w Millenium Hall otwarte

​RZESZÓW. Na skwerze Millenium Hall wystartował sezon łyżwiarski. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

"Mobilny urzędnik" pomoże załatwić więcej spraw bez wychodzenia z domu

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa poszerzył katalog spraw, które mieszkańcy mogą załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając z usługi „Mobilny Urzędnik”.

Rzeszów

Ruszyła dystrybucja węgla dla mieszkańców Rzeszowa i Trzebowniska

RZESZÓW. Sprzedaż prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Rzeszów

Potrącenie pieszej w Rudnej Małej

RZESZÓW. Dziś rano w Rudnej Małej samochód potrącił 70-letnią kobietę, która szła poboczem. Piesza trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rzeszów

Lufthansa wraca do Jasionki. W przyszłym roku polecimy do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od kwietnia 2023 roku samoloty Lufthansy ponownie zaczną latać na trasie z i do Rzeszowa.

Rzeszów

Wigilia Miejska na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Oprócz symbolicznego dzielenia się opłatkiem oraz wigilijnego poczęstunku, na mieszkańców Rzeszowa czeka również wiele atrakcji w Miasteczku Świątecznym.
 

Rzeszów

Przechodziła w niedozwolonym miejscu, potrącił ją samochód

​SOKOŁÓW MAŁOPOLSKI. Do zdarzenia doszło dziś rano w Sokołowie Małopolskim. Potrącona 56-latka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Wracają kursy autobusów MPK pod wiaduktem na ul. Batorego

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku, 19 grudnia 2022 r. autobusy komunikacji miejskiej znów pojadą ulicą Batorego, pod wiaduktem kolejowym. Chodzi o linie nr 9, 12, 29, 59 oraz N1. Nie zostanie przywrócona linia...

Reklama