Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. II Manifa przejdzie ulicami miasta już w najbliższą sobotę pod hasłem „Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Wśród tegorocznych postulatów znajdziemy m.in.: żeńskie nazwy ulic oraz refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.

W najbliższą sobotę, 16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmi „„Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Alei Lubomirskich, przy skrzyżowaniu z ul. Szopena. Następnie uczestnicy/uczestniczki ulicami 3 Maja i Tadeusza Kościuszki przejdą na rzeszowski Rynek. Akcja zakończy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Planowane zakończenie to godz. 17:00.

„Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, którym kwestie dotyczące kobiet nie są obojętne, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Chcemy Polski, w której działa opieka zdrowotna, w której powszechnie dostępne są żłobki i przedszkola, w której zapewniona zostanie opieka nad osobami starszymi i chorymi” – informuje Patrycja Pawlak-Kamińska z Komitetu Organizacyjnego "Manifa Rzeszów".

Postulaty Manify

Łącznie będzie dziesięć postulatów, a pierwszym z nich są żeńskie nazwy ulic. Według informacji podanych przez organizatora akcji, obecnie w Rzeszowie znajduje się 22 ulice upamiętniające kobiety. Do tego grano zdaniem komitetu organizacyjnego powinny dołączyć następujące nazwiska:
  • Neonilla Kilar-Krzywiecka - aktorka, reżyserka teatralna;
  • Mira Kubasińska - wokalistka zespołu Breakout;
  • Anna Leszczyńska - żołnierka AK, działaczka NSSZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", działaczka turystyczna (PTTK), współpracownica IPN w zakresie projektów edukacyjnych;
  • Helena Vasku - tłumaczka, działaczka na rzecz Legionistów Polskich w czasie I Wojny Światowej i po wojnie na rzecz weteranów, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża;
  • Katarzyna Wiśniowska - polska łuczniczka, czterokrotna mistrzyni świata, zawodniczka Budowlanych Rzeszów;
  • Leopoldyna Janusz - jedna z pierwszych kobiet fotografek w Galicji, prowadziła wspólnie z mężem Edwardem zakład w Rzeszowie (Edward Janusz "czeka" w "kolejce" na swoją ulicę w Rzeszowie;
  • Arvayowa Klementyna z Schottów (1857-1937), publicystka, tłumaczka z j. niemieckiego, działaczka społeczna, skarbniczka i później gospodyni w Schronisku dla Legionistów w Rzeszowie;
  • Jadwiga Jaroszowa - na początku XX wieku właścicielka księgarni na 3 maja (na rogu z pl. Farnym);
  • Barbara Tondos - konserwatorka zabytków, działaczka Solidarności.

Reklama
Kolejnym postulatem jest kwestia przemocy seksualnej, chodzi tutaj głównie o szkolenia dla policji, w których mieliby „nauczyć się” rozmawiać z osobami, które takowej przemocy doświadczyły. Trzeci postulat wiąże się z podpisaniem Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym. Kolejnym problemem jaki zostanie poruszony jest refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro oraz przeprowadzaniem wśród dzieci i młodzieży odpowiedniej formy edukacji seksualnej.

Organizatorzy II Manify uważają również, że kobiety po okresie wychowawczym mają problem z wejściem na rynek pracy, toteż domagają się aktywizacji i wsparcia dla potrzebujących kobiet. Siódmy punkt wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.

„W Polsce brak miejsc w żłobkach wciąż jest  dramatycznym problemem. To skutek wieloletnich zaniedbań. W 2013 Polska wydawała na ten cel 0,5 proc. PKB i była na szarym końcu wśród państw UE. Najwięcej  na opiekę żłobkową wydają kraje skandynawskie: Islandia – 1,8 PKB, Szwecja – 1,6 PKB, Dania – 1,4 PKB. Niskie nakłady finansowe przekładają się na dostępność żłobków. W tym rankingu również znajdujemy się w europejskim ogonie” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Kolejnym tematem jest przystosowanie urzędów, instytucji publicznych i przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi. Przed ostatnim postulatem będzie refundacja szczepionek przeciwko HPC (nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka), który jest czynnikiem wywołującym m.in. raka szyjki macicy oraz raka jamy ustnej.

Ostatnim postulatem rzeszowskiej Manify będzie uruchomienie całodobowego, bezpłatnego gabinetu ginekologicznego bez tzw. „klauzuli sumienia”. W praktyce chodzi o powstanie gabinetu ginekologicznego, w którym kwestie światopoglądowe zejdą na drugi plan. Usługi w takiej placówce miałyby być bezpłatne i całodobowe.

„Chcemy by powstało miejsce gdzie nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał koniecznej pomocy. To powinna być nie tylko pomoc ginekologiczna, ale także psychologiczna” – dodają organizatorzy II rzeszowskiej Manify.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rocznica miejskiego programu in vitro. Fijołek: Mamy informację o 7 potwierdzonych ciążach

RZESZÓW. Rzeszowski program in vitro ma już rok.- Jego efekty już są - mamy informację o 7 potwierdzonych ciążach. Mamy 14 szczęśliwych rodziców i zaraz będziemy mieli 7 nowych rzeszowianek lub rzeszowian...

Rzeszów

8 kierunków letnich Ryanair z lotniska w Jasionce, w tym nowa trasa do Alicante

RZESZÓW/JASIONKA. Ryanair ogłosił rozkład lotów z podrzeszowskiego lotniska na sezon letni 2024. Wśród ośmiu destynacji, jest nowy kierunek - to słoneczne Alicante we wschodniej Hiszpanii. Nie zabrakło również popularnych tras takich jak...

Rzeszów

RzeszówToMy. W lutym dwa spotkania z mieszkańcami rzeszowskich osiedli

RZESZÓW. W tym miesiącu odbędą się dwa spotkania Prezydenta Miasta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMy. Podczas spotkań poruszane będą tematy zrealizowanych inwestycji, bieżących sprawy dotyczących osiedli oraz planów na przyszłość.

Rzeszów

Kolejny odcinek ul. Matysowskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która przebuduje ulicę Matysowską na os. Matysówka na odcinku od skrzyżowania z ul. Pienińską do granicy Rzeszowa i gminy Chmielnik.

Rzeszów

Jolanta Kaźmierczak nie jest już zastępcą Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przyjął rezygnację Jolanty Kaźmierczak z funkcji zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa z dniem 14 lutego 2024 r. Wiceprezydentem Rzeszowa była od połowy 2021 roku.

Rzeszów

Wieczorny wypadek na al. Rejtana w Rzeszowie. Zderzyło się 6 pojazdów

RZESZÓW. Cztery osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem na al. Rejtana. Zderzyło się sześć samochodów. Utrudnienia w ruchu trwały do północy.

Rzeszów

Duże zainteresowanie budową nowego żłobka w Rzeszowie

RZESZÓW. Aż 8 firm chce wybudować nowy żłobek na osiedlu Drabinianka. Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, jaką miasto zarezerwowało na realizację tej inwestycji.

Rzeszów

Oddział chirurgii w Szpitalu Miejskim zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która zaprojektuje, a następnie wyremontuje Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej. Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie oferty do 23 lutego.

Reklama