Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. II Manifa przejdzie ulicami miasta już w najbliższą sobotę pod hasłem „Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Wśród tegorocznych postulatów znajdziemy m.in.: żeńskie nazwy ulic oraz refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.

W najbliższą sobotę, 16 marca ulicami Rzeszowa przejdzie II Manifa. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmi „„Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Alei Lubomirskich, przy skrzyżowaniu z ul. Szopena. Następnie uczestnicy/uczestniczki ulicami 3 Maja i Tadeusza Kościuszki przejdą na rzeszowski Rynek. Akcja zakończy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Planowane zakończenie to godz. 17:00.

„Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, którym kwestie dotyczące kobiet nie są obojętne, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Chcemy Polski, w której działa opieka zdrowotna, w której powszechnie dostępne są żłobki i przedszkola, w której zapewniona zostanie opieka nad osobami starszymi i chorymi” – informuje Patrycja Pawlak-Kamińska z Komitetu Organizacyjnego "Manifa Rzeszów".

Postulaty Manify

Łącznie będzie dziesięć postulatów, a pierwszym z nich są żeńskie nazwy ulic. Według informacji podanych przez organizatora akcji, obecnie w Rzeszowie znajduje się 22 ulice upamiętniające kobiety. Do tego grano zdaniem komitetu organizacyjnego powinny dołączyć następujące nazwiska:
  • Neonilla Kilar-Krzywiecka - aktorka, reżyserka teatralna;
  • Mira Kubasińska - wokalistka zespołu Breakout;
  • Anna Leszczyńska - żołnierka AK, działaczka NSSZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", działaczka turystyczna (PTTK), współpracownica IPN w zakresie projektów edukacyjnych;
  • Helena Vasku - tłumaczka, działaczka na rzecz Legionistów Polskich w czasie I Wojny Światowej i po wojnie na rzecz weteranów, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża;
  • Katarzyna Wiśniowska - polska łuczniczka, czterokrotna mistrzyni świata, zawodniczka Budowlanych Rzeszów;
  • Leopoldyna Janusz - jedna z pierwszych kobiet fotografek w Galicji, prowadziła wspólnie z mężem Edwardem zakład w Rzeszowie (Edward Janusz "czeka" w "kolejce" na swoją ulicę w Rzeszowie;
  • Arvayowa Klementyna z Schottów (1857-1937), publicystka, tłumaczka z j. niemieckiego, działaczka społeczna, skarbniczka i później gospodyni w Schronisku dla Legionistów w Rzeszowie;
  • Jadwiga Jaroszowa - na początku XX wieku właścicielka księgarni na 3 maja (na rogu z pl. Farnym);
  • Barbara Tondos - konserwatorka zabytków, działaczka Solidarności.

Reklama
Kolejnym postulatem jest kwestia przemocy seksualnej, chodzi tutaj głównie o szkolenia dla policji, w których mieliby „nauczyć się” rozmawiać z osobami, które takowej przemocy doświadczyły. Trzeci postulat wiąże się z podpisaniem Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym. Kolejnym problemem jaki zostanie poruszony jest refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro oraz przeprowadzaniem wśród dzieci i młodzieży odpowiedniej formy edukacji seksualnej.

Organizatorzy II Manify uważają również, że kobiety po okresie wychowawczym mają problem z wejściem na rynek pracy, toteż domagają się aktywizacji i wsparcia dla potrzebujących kobiet. Siódmy punkt wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.

„W Polsce brak miejsc w żłobkach wciąż jest  dramatycznym problemem. To skutek wieloletnich zaniedbań. W 2013 Polska wydawała na ten cel 0,5 proc. PKB i była na szarym końcu wśród państw UE. Najwięcej  na opiekę żłobkową wydają kraje skandynawskie: Islandia – 1,8 PKB, Szwecja – 1,6 PKB, Dania – 1,4 PKB. Niskie nakłady finansowe przekładają się na dostępność żłobków. W tym rankingu również znajdujemy się w europejskim ogonie” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Kolejnym tematem jest przystosowanie urzędów, instytucji publicznych i przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi. Przed ostatnim postulatem będzie refundacja szczepionek przeciwko HPC (nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka), który jest czynnikiem wywołującym m.in. raka szyjki macicy oraz raka jamy ustnej.

Ostatnim postulatem rzeszowskiej Manify będzie uruchomienie całodobowego, bezpłatnego gabinetu ginekologicznego bez tzw. „klauzuli sumienia”. W praktyce chodzi o powstanie gabinetu ginekologicznego, w którym kwestie światopoglądowe zejdą na drugi plan. Usługi w takiej placówce miałyby być bezpłatne i całodobowe.

„Chcemy by powstało miejsce gdzie nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał koniecznej pomocy. To powinna być nie tylko pomoc ginekologiczna, ale także psychologiczna” – dodają organizatorzy II rzeszowskiej Manify.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Maroko, Egipt, Grecja… Gdzie jeszcze polecimy z Jasionki w lecie 2025 r.? Znamy plany czarterowe lotniska

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił plany lotów czarterowych na przyszły sezon letni. W ofercie dwie nowości: Marokański Agadir i grecka Chania. Łącznie do wyboru będzie 16 kierunków, do 8 krajów.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana na blisko 100 tys. zł

RZESZÓW. Oszczędności w wysokości prawie 100 tys. zł straciła 53-letnia mieszkanka Rzeszowa. Kobieta została oszukana metodą „na pracownika banku”.

Rzeszów

Piknik Rodzinny dla Serca na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Konsultacje medyczne, bezpłatne badania i atrakcje dla całych rodzin – tak w skrócie zapowiada się kolejna edycja Pikniku Rodzinnego dla Serca organizowanego w ramach Dnia Serca w Rzeszowie.

Rzeszów

Rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2025

RZESZÓW. 24 września 2024 r. rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 r. Głosowanie potrwa do 13 października.

Rzeszów

Od 1 października zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od najbliższego wtorku nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów czterech linii MPK. Ponadto drobnej zmianie ulegną również granice stref A i B.

Rzeszów

Utrudnienia na parkingu przy hali Podpromie w związku z meczem Resovii z Lechem Poznań

RZESZÓW. 200 miejsc postojowych na parkingu przy hali Podpromie, wyznaczono dla kibiców Lecha Poznań, którzy przyjadą prywatnymi samochodami na jutrzejszy mecz z Resovią.

Rzeszów

Festiwal biegowy w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę biegacze opanują miasto. Po raz 9. w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Biegowy Pratt&Whitney. Na trasie biegu wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Zmianie ulegną kursy niektórych autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

W szkole przy al. Rejtana będzie nowa winda

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku wymieniona zostanie winda i podnośnik w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy al. Rejtana. Koszt inwestycji to 368 tys. zł.

Reklama