Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.
 
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Mer Lwowa Andrij Sadowy postanowili wzajemnie się wspierać  i prowadzić wspólne działania w drodze do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Rzeszów stara się o ten tytuł w 2029 roku, natomiast Lwów, mimo iż Ukraina nie jest jeszcze w Unii Europejskiej, na mocy specjalnej decyzji, jest brany pod uwagę jako Europejska Stolica Kultury w 2026 roku.

- Kierunek w jakim Rzeszów podąża w swoim wniosku, naturalnie związany jest z sytuacją geopolityczną w Europie. Wszyscy wiemy, że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Dlatego oba miasta postanowiły zawrzeć deklarację współpracy i wzajemnego wspierania. Współpraca ta obejmie wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych, udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury, pozostających pod kuratelą samorządów oraz ich partnerów, prezentację działalności artystów, stworzenie programu rezydencyjnego dla artystów i wzajemną promocję przedsięwzięć z dziedziny kultury.
Reklama
Jednym z pomysłów Rzeszowa jest propozycja wspólnej prezentacji dzieł z Kolekcji Dąmbskich. Część kolekcji znajduje się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym a druga w Lwowskiej Galerii Sztuki.
Niezwykle istotna jest również wymiana doświadczeń i współpraca obu samorządów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, szczególnie zabytków architektury i w zakresie edukacji. Chcemy inicjować i realizować wspólne programy edukacyjne, warsztaty, prowadzić konferencje, które umożliwią rozwijanie wiedzy i umiejętności twórców i badaczy kultury.

Trzecim polem współpracy będzie rynek turystyczny. Wspólnie będziemy kreować produkty turystyczne, korzystając  dziedzictwa i atrakcji kulturalnych naszych miast, kładąc nacisk na budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami.

Poza Lwowem poparcie dla Rzeszowa w tym zakresie przekazały inne ukraińskie miasta: Truskawiec, Konotop, Trostianiec, Tarnopol, Równe, Łuck, Czernihów, Iwano-Frankowsk i Użgorod. Sześć z nich to miasta partnerskie Rzeszowa. 

 
Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pierwszy rzeszowianin, który urodził się w 2019 roku, przyszedł na świat o godz. 3.06

RZESZÓW. Adaś przyszedł na świat o godzinie 3:06 w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. 

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama