Jak rozliczyć PIT?
PIT jest rodzajem podatku dochodowego, pobieranego od osób fizycznych. Co roku każda osoba uzyskująca dochód jest zobowiązana do rozliczenia się z państwem, co dzieje się przez wypełnienie odpowiedniego formularza PIT (zależnego od zatrudnienia). Jak jednak rozliczyć PIT 2022? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zrobienie tego samodzielnie online lub przy pomocy specjalnych aplikacji i programów, które automatyzują cały proces.
Pierwszym krokiem do rozliczenia jest logowanie w serwisie Twój e-PIT, na stronie rządowej, za pośrednictwem konta użytkownika, Profilu Zaufanego lub tzw. danymi autoryzującymi. Jest to sposób na przyspieszenie złożenia deklaracji, a większość danych nie musi być wypełniania ręcznie.
Do PIT-u należy uzupełnić informacje dotyczące współmałżonka, jeśli rozliczenie ma być wspólne. Kolejnym elementem jest dodanie wszystkich źródeł przychodu. Zazwyczaj wykaz w usłudze Twój e-PIT podaje źródła przychodu podatnika, jednak jeśli pojawiły się inne, nieuwzględnione w rozliczeniu, należy dopisać je ręcznie. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, powinny zwrócić uwagę, aby wśród przychodów pojawiły się te zwolnione z podatku na umowie o pracę lub umowie-zlecenie.
Następnie w narzędzie należy wpisać wszystkie kwoty widniejące na dokumencie – program wygląda dokładnie tak samo, jak wydruk PIT-u, więc z tego powodu dokładnie wiadomo, gdzie i co wpisać, co minimalizuje szanse na popełnienie błędu. Dla pewności program poprosi o weryfikację. W ten sposób należy wpisać wszystkie rodzaje przychodów. Co ważne, wspólne rozliczanie z małżonkiem wiąże się z identycznym procesem wpisania wszystkich jego danych podobnie jak własnych.
W kolejnym kroku należy sprawdzić przysługujące ulgi – te wprowadzone mogą być nieprawidłowe lub nie uwzględniać wszystkich elementów objętych upustem. PIT należy zmodyfikować i wprowadzić wszystkie prawidłowe kwoty. To moment na wpisanie np. ulgi na dziecko, rehabilitacyjnej i wielu innych, które przysługują obywatelom.
Po ostatecznej weryfikacji wszystkich danych wypełniony PIT powinno się dostarczyć do Ministerstwa Finansów. Natomiast gdy cała deklaracja była wypełniania online, dane można przekazać przez internet na stronie e-deklaracje.gov.pl lub korespondencyjnie.
PIT – jaki formularz wybrać?
Istnieje kilka deklaracji, co często sprawia największy problem podatnikom, ponieważ nie wiadomo, który druk wybrać. Dokumenty różnią się jednak między sobą kilkoma kluczowymi cechami, przez wypełnienie tego odpowiedniego jest dosyć proste.
Najpopularniejszą deklaracją jest PIT-37, który składają osoby osiągające przychód tylko za pośrednictwem swoich płatników. Podatnicy wypełniają deklarację na podstawie umów o prace lub umów cywilnoprawnych. Niezbędne do rozliczenia jest pozyskanie od płatnika PIT-11. Jest to dokument, który służy do rozliczeń indywidualnych, razem z małżonkiem, czy dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Ci, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są zobowiązani wypełnić PIT-28. Do grupy tej zaliczają się m.in. przedsiębiorcy z własną działalnością gospodarczą, podatnicy, którzy rozliczają przychód z najmu czy wspólnicy spółek cywilnych.
PIT-39 dotyczy tych osób, które osiągnęły przychód przez udział w spółkach, sprzedaż papierów wartościowych itp. PIT-39 muszą wypełnić ci, których przychody są związane z prywatną sprzedażą nieruchomości
Nie rozliczenie pitu w terminie – konsekwencje
PIT musi zostać rozliczony w określonym terminie. Dla dokumentów PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 jest on niezmieniony – deklaracje należy złożyć do 2 maja 2023 roku. Termin składania PIT-28 oraz PIT-16A został wydłużony w porównaniu do poprzedniego roku i jest to również 2 maja 2023.
Opóźnienie w złożeniu rozliczenia może wynikać z różnych przyczyn, jednak nawet gdy tak się stanie, urząd skarbowy ma obowiązek przyjąć taki dokument, ponieważ jest on ważny. Spóźnienia mogą się jednak wiązać z konsekwencjami karno-skarbowymi jak wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Pierwsze z nich dotyczy sytuacji, gdy kwota podatku do zapłacenia jest mniejsza od pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Taką karę wymierza urząd skarbowy. Jeśli jednak spóźnienie dotyczy wyższej kwoty, jest to traktowane jako przestępstwo skarbowe, a kara grzywny jest wyznaczana przez sąd.
Są jednak sposoby, aby uniknąć kary. Przede wszystkim należy niezwłocznie złożyć poprawnie wypełniony PIT oraz opłacić należną państwu kwotę podatku. Warto to zrobić, zanim jeszcze urząd skarbowy wezwie podatnika do zapłaty. W tym wypadku poza wywiązaniem się z obowiązków niezbędne jest okazanie czynnego żalu. Oznacza to, że urząd musi zostać powiadomiony przez podatnika o pojawieniu się czynu zabronionego. Dokument składa się na piśmie i musi być w nim zawarte dokładne wykroczenie, jakie zostało popełnione, a także wyjaśnienie, z jakiego powodu termin nie został dotrzymany.
Nie warto więc zwlekać ze złożeniem PIT-u, tym bardziej że rozliczenie zajmuje mniej czasu, niż może się wydawać. Wystarczy zaledwie jeden dzień, aby sobie z tym poradzić.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz