Rzeszów - Środa, 13.11.2024
Reklama

Problemy z jedzeniem i brak apetytu u osób starszych. Jak im pomóc?

Dodano:

Problemy z łaknieniem u seniorów nie są rzadkim zjawiskiem i mogą dotyczyć nie tylko samego pacjenta, lecz także jego rodziny. Długo utrzymujący się brak apetytu prowadzi do poważnych chorób takich jak niedokrwistość, wynikająca z niedoboru żelaza, zaburzenia rytmu serca, spowodowane niedoborem magnezu i potasu, osteoporoza, powstająca na skutek niedoborów wapnia i witaminy D, spadek wydolności i odporności organizmu, a także pogorszenie tolerancji na leki, co przekłada się na utrudnione leczenie innych chorób. 

Na problemy z łaknieniem zaleca się zmianę sposobu karmienia - używanie składników zwiększających apetyt czy gotowych, zbilansowanych posiłków w formie płynu, jak np. Nutridrink. Są one łatwe do spożycia przez osoby z zaburzeniami łaknienia, a także pacjentów mających trudności z połykaniem czy żuciem pokarmów.

Co może być przyczyną problemów z apetytem u osób starszych?

Do czynników mających wpływ na brak apetytu u osób starszych należy nieprawidłowa higiena jedzenia. Oznacza to, że nieregularne pory posiłków, zbyt duża ilość słodyczy lub przetworzonej żywności, spożywanie posiłków podczas oglądania telewizji mogą mieć negatywny wpływ na apetyt seniora. Mogą doprowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego takich jak zgaga, wrzody, wzdęcia, zaparcia, które pogarszają samopoczucie i sprawiają, że senior odmawia jedzenia. 

Innymi powodami, ze względu na które senior nie chce jeść, mogą być: 
  • brak odpowiedniej ilości substancji odpowiadających za łaknienie, takich jak cynk,
  • problemy z gryzieniem i połykaniem pokarmu, 
  • zaburzenia smaku i węchu, 
  • brak aktywności fizycznej,
  • przewlekłe choroby, takie jak nowotwory, niewydolność nerek lub demencja. 

Jak leczyć zaburzenia łaknienia u seniorów domowymi sposobami?
Reklama

Przy problemach z apetytem warto zacząć od domowych sposobów na pobudzenie łaknienia. Świetnym sposobem będzie dodawanie do posiłków osoby starszej przypraw i ziół takich jak bazylia, kolendra, tymianek, koper, kminek, które pobudzają apetyt. Ulubione dania seniora, w kolorowym, ładnie podanym wydaniu mogą zachęcić do jedzenia. Warto znaleźć czas na wspólny posiłek, a jeśli stan zdrowia osoby starszej na to pozwala — na wspólne gotowanie. Posiłki powinny przebiegać w spokojnej atmosferze, bez pospieszania czy stresowania i muszą być dopasowane do potrzeb seniora - jeśli ma on problem z gryzieniem twardych warzyw lub trawieniem tłustych potraw, unikajmy ich. W takich przypadkach skuteczną alternatywą są wspomniane już preparaty Nutridrink

Farmakologiczne leczenie zaburzeń łaknienia 

Jeśli pomimo wprowadzenia wyżej wymienionych sposobów senior wciąż odczuwa brak apetytu, lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych na bazie składników pobudzających apetyt lub napojów typu Nutridrink, zastępujących tradycyjne posiłki. Napoje tego typu zawierają odpowiednią ilość substancji odżywczych, witamin i minerałów, aby uzupełnić niedobory żywieniowe i dostępne są w wielu różnych smakach. Lekarz może również przepisać leki stymulujące apetyt i przyrost masy ciała, stosowane zazwyczaj u pacjentów onkologicznych. Jeśli natomiast zaburzenia apetytu wynikają z niedoborów witamin i minerałów, warto zastanowić się nad ich suplementacją. Ostatnią opcją jest wspomaganie leczenia przez stosowanie suplementów pobudzających łaknienie dla seniorów, jednak należy pamiętać, że nie zastąpią one zbilansowanej diety.
 
Źródło: Art. zewnętrzny
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Reklama