Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Najwięcej zakażeń od 5 miesięcy [14.10.2021]

​PODKARPACIE. Mamy 154 nowe, potwierdzone zakażenia COVID-19 w województwie podkarpackim - wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia.

Podkarpacie

Ponad 100 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 3 osoby [13.10.2021]

PODKARPACIE. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w powiatach: rzeszowskim i stalowowolskim oraz w Rzeszowie.

Podkarpacie

Ekstremalny bieg z przeszkodami. W weekend finał Runmageddonu w Bieszczadach

PODKARPACIE. Finał swoim stopniem ekstremalności przebije wszystkie tegoroczne edycje.

Podkarpacie

Potrzebni statyści do filmu kręconego na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Mieszkańcy Podkarpacia mają kolejną szansę, żeby znaleźć się na planie filmowym. Do kręconego właśnie m.in. na terenach powiatu ustrzyckiego filmu potrzebni są statyści.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [12.10.2021]

PODKARPACIE.  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 78 nowych zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarły 4 osoby.

Podkarpacie

Powołano instytucje mające dbać o bezpieczeństwo na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty oraz szefowie służb mundurowych podpisali wczoraj porozumienie powołujące Podkarpacką Unię Bezpieczeństwa i Podkarpacką Radę Bezpieczeństwa przy Wojewodzie Podkarpackim.

Podkarpacie

Kolejny odcinek trasy Via Carpatia oddany do ruchu

PODKARPACIE. Od dzisiaj kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia.

Podkarpacie

Dwa tragiczne wypadki na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W Rakszawie kierujący nissanem najechał na leżącego na jezdni pieszego, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W Jedliczu kierujący renaultem uderzył w betonowy przepust, poniósł śmierć na miejscu.

Reklama