Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na łańcuckim odcinku A4. Nie żyje 1 osoba

PODKARPACIE. 71-letnia kobieta zginęła w wypadku, do którego doszło dziś rano na łańcuckim odcinku autostrady A4, w kierunku Przeworska.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Zahutyniu. Zginęła 65-letnia kobieta

PODKARPACIE. W miejscowości Zahutyń w powiecie sanockim ciężarówka potrąciła pieszą przechodzącą przez jezdnię. W wyniku obrażeń kobieta zmarła w szpitalu. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności zdarzenia.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek pod Przeworskiem. Nie żyje motocyklista

PODKARPACIE. Do wypadku doszło około godz. 13:00 na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Gwizdaj w powiecie przeworskim. Motocyklista zderzył się z cysterną. Zginął na miejscu.

Podkarpacie

Estakada na S19 w Babicy pnie się w górę [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa scalanie dźwigarów stalowych estakady, która powstaje na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Podkarpacie

Wyrzucił małego kotka do śmietnika

PODKARPACIE. 77-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem. 

Podkarpacie

Jesienna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 21 września do 3 października 2023 r.22 na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! Silny deszcz z burzami

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego deszczu z towarzyszącymi mu burzami, jaki prognozowany jest w południowej części województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie

PODKARPACIE. Na Podkarpacie dotarło pięć z dwunastu nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Newag. Wczoraj na stacji Rzeszów Główny odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów.

Reklama