Rzeszów - Sobota, 26.10.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Rusza infolinia w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego

Od 24 lipca od godziny 8.00 pod numerem telefonu 22 11 22 111 będzie można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 20 zakażeń, 20 wyzdrowień. Kolejna ofiara śmiertelna [23.07.2020]

PODKARPACIE. W dniu dzisiejszym potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Tyle samo osób wyzdrowiało. W szpitalu w Łańcucie z powodu Covid-19 zmarł starszy mężczyzna.

Podkarpacie

45-letni motocyklista zginął w zderzeniu z kombajnem

Tragiczny wypadek w Łysakowie. 45-letni motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i zderzył się z kombajnem. Mężczyzna zmarł.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. 21 ozdrowieńców, 17 zakażonych. Aktualne dane [22.07.2020]

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim wyzdrowiało kolejne 21 osób. Potwierdzono 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Most w ciągu DK77 w Stalowej Woli do remontu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na remont mostu w ciągu drogi krajowej nr 77 w Stalowej Woli.

Podkarpacie

Zmiana organizacji ruchu na węźle S19 Sokołów Małopolski

Do końca roku będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu na węźle S19 Sokołów Małopolski.

Podkarpacie

Koronawirus. Kolejne 19 osób wyzdrowiało, 8 nowych przypadków [21.07.2020]

PODKARPACIE. W najnowszym komunikacie Podkarpacki Inspektor Sanitarny poinformował o 8 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Kolejne 19 osób wyzdrowiało.

Podkarpacie

Utrudnienia na odcinku DW985. Tir wpadł do rowu

PODKARPACIE. W Dymitrowie Dużym na drodze wojewódzkiej nr 985 tir wpadł do rowu. Na miejscu pracują policjanci. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Reklama