Rzeszów - Wtorek, 29.10.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pożar w sortowni śmieci pod Jasłem

PODKARPACIE. Przez 6 godzin gaszono pożar hali w sortowni śmieci w Wolicy. W akcji udział wzięło 28 zastępów straży pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Podkarpacie

Pędził autostradą A4 blisko 250 km/h. Był pod wpływem

PODKARPACIE. 23-letni kierowca bmw jechał łańcuckim odcinkiem autostrady A4 blisko 250 km/h. Co więcej, mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu i prawdopodobnie był pod wpływem narkotyków.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 1200 ozdrowieńców. Nowe zakażenia i zgony [23.11.2020]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby koronawirusa potwierdzono u 540 mieszkańców Podkarpacia. Kolejne 1209 osób wyzdrowiało, 13 zmarło.  

Podkarpacie

Budowa 400-metrowego mostu na Sanie prawie na półmetku

PODKARPACIE. Postępują prace przy budowie nowego mostu na rzece San, który powstaje w ramach budowy odcinka S19 Zdziary – Rudnik nad Sanem. Zaawansowanie prac wynosi obecnie ok. 40 %. Cała inwestycja ma...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w powiecie stalowowolskim. Nie żyje 48-letni pieszy

PODKARPACIE. Do wypadku doszło Rzeczycy Okrągłej. Kierujący samochodem osobowym śmiertelnie potrącił pieszego.

Podkarpacie

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

TYCZYN. Wielkoformatowe dzieło upamiętni piosenkarkę Katarzynę Sobaczyk, która urodziła się w Tyczynie.
 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 800 zakażeń. Duża liczba wyzdrowień i zgonów [20.11.2020]

PODKARPACIE. 840 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało kolejne 1 279 osób, zmarło 53 osoby.

Podkarpacie

Nowe ogniska koronawirusa na Podkarpaciu

PODKAPRACIE. Jak informuje sanepid, obecnie na terenie województwa podkarpackiego występuje siedem ognisk koronawirusa. Największe to DPS w miejscowości Ruda w gminie Sędziszów Małopolski.

Reklama