Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Pierwsze pociągi już na trasach

PODKARPACIE. 1 stycznia 2021 roku ruszyły pierwsze kursy pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość całego projektu to ponad 700 mln zł.  

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [4.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport, dotyczący zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Traktor przygniótł 43-latka. Mężczyzna zmarł na miejscu

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w sobotę w miejscowości Dzwonowa. 43-letni mężczyzna zginął przygnieciony przez traktor, którym kierował.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [31.12.2020]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 284 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 17 osób, z których 16 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Straż Graniczna na Podkarpaciu ma nowe Hondy i Jeepy

PODKARPACIE. Do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej trafiły nowe pojazdy. Nowoczesne motocykle marki Honda oraz terenowe Jeepy będą służyły do ochrony granicy państwowej.

Podkarpacie

Nowe miasto na mapie Podkarpacia

PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2021 r. 10 miejscowości w Polsce zyska status miasta. Jedną z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Podkarpacie

Kolejna inwestycja drogowa na Podkarpaciu oddana do użytku

PODKARPACIE. Dziś oficjalnie otwarto obwodnicę Dynowa.

Podkarpacie

Koronawirus. Blisko 280 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 19 osób [30.12.2020]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 279 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarło 19 osób.

Reklama