Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

Dodano:

Wizualizacja muralu / materiały prasowe
Wizualizacja muralu / materiały prasowe
TYCZYN. Na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie powstaje mural upamiętniający piosenkarkę Katarzynę Sobczyk, patronkę ośrodka. Twórcami malowidła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Katarzyna Sobczyk to polska wokalistka, która urodziła się w 1945 roku w Tycznie. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”

Wyśpiewała takie przeboje jak „O mnie się nie martw”,” Nie bądź taki szybki bill” „Mały Książe”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”.

W 2010 roku Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury nadano imię Katarzyny Sobczyk. W 2011 roku, dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys, udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk, który z czasem zyskał ogólnopolską renomę i organizowany jest do dnia dzisiejszego.

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci wokalistki, a także 10-lecie Festiwalu. Z tej okazji na frontowej ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 1 powstaje gigantyczny mural z podobizną  artystki.

„Pomimo tego, że w tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości artystki  oraz uhonorować  jej osobę w 10 rocznicę śmierci w formie  wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku.” – informuje Zakia Cieślicka-Majka, Dyrektor MGOK im. K.Sobczyk w Tyczynie.
Reklama
Autorami dzieła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Co ważne Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów streetartu w Polsce. To utytułowany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Urodzony w 1966 roku, w Radomiu. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przejawiający różne formy działalności artystycznej - dziesiątki murali, setki obrazów, komiksy.

Jego prace można spotkać w całym kraju oraz w wielu miastach europejskich. Głównie skupiony na tematyce historycznej.  Uważa, że artysta powinien przekazywać ideę, wyczuwać zmiany społeczne i polityczne, sygnalizować problemy i inspirować społeczeństwo.

Prace nad tworzeniem muralu, które rozpoczęto w czwartek 19 listopada, potrwają do soboty 21 listopada.

„Mamy nadzieję, iż nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka.” – mówi Zakia Cieślicka-Majka.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pięć osób podtruło się tlenkiem węgla

JAROSŁAW. Pięć osób, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Podkarpacie

W łańcuckim muzeum powstał "Pokój Wyciszenia"

LAŃCUT. ​Jest to miejsce przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami, które wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. Pokój dostępny jest dla wszystkich, bez względu na wiek.  

Podkarpacie

Wypadek na DK28 w Rymanowie. Utrudnienia w ruchu

PODKARPACIE. Do godz. 11:00 mogą potrwać utrudnienia w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 28 w Rymanowie. Doszło tam do wypadku z udziałem pieszej. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie pieszego w Trześniowie

PODKARPACIE. 53-letni mężczyzna został potrącony przez samochód. W wyniku doznanych obrażeń zmarł na miejscu.

Podkarpacie

Tragedia na dworcu kolejowym w Ropczycach. 46-latek zginął pod kołami pociągu

ROPCZYCE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na dworcu kolejowym w Ropczycach. 46-letni mężczyzna osunął się pod koła pociągu i poniósł śmierć na miejscu.

Podkarpacie

Mitsubishi uderzyło w bariery ochronne na A4. Kierowca prawdopodobnie zasnął

PODKARPACIE. Na autostradzie A4 w Górze Motycznej, samochód uderzył w barierę ochronną i słup oświetleniowy. Ranny kierowca, który najprawdopodobniej zasnął za kierownicą, trafił do szpitala.

Podkarpacie

Ruszył przetarg na ostatni odcinek S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Po raz trzeci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Lutcza - Domaradz.

Podkarpacie

3 osoby ranne w wypadku w Majdanie Sieniawskim

PODKARPACIE. 19-letnia kobieta kierująca volkswagenem golfem, podczas wskręcania w lewo, nie upewniła się, że jest wyprzedzana przez hondę i doprowadziła do zderzenia się pojazdów.

Reklama