Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W łańcuckim muzeum powstał "Pokój Wyciszenia"

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
LAŃCUT. ​W budynku dawnej Oranżerii w Muzeum - Zamku w Łańcucie utworzono pokój wyciszenia. Jest to miejsce przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami, które wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. Pokój dostępny jest dla wszystkich, bez względu na wiek.  
 
Pokój został urządzony w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze budynku. Wydzielono w nim strefy dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Pomieszczenie utrzymane w neutralnych kolorach, zostało wyposażone w sposób przyjazny i umożliwiający wybór sposobu odpoczynku zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Wygodne fotele, pufy, tekstylia o różnych fakturach czy zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie  niepokoju oraz ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Z pokoju wyciszenia mogą również skorzystać rodzice karmiący najmłodsze dzieci.
 
- Dzięki tej inicjatywie osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi poczują się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Pokój wyciszenia  został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego dodatkowo wskażą pracownicy Muzeum - informuje Joanna Garbulińska-Charchut, starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji
 
Reklama
Utworzenie pokoju wyciszenia było możliwe dzięki realizacji w Muzeum przedsięwzięcia grantowego „Klucz - program dostępności Muzeum - Zamek w Łańcucie”, w ramach projektu Kultura bez Barier, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Muzeum w ramach projektu otrzymało grant w wysokości ponad 229 tys. zł.
 
Program „Klucz” to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności oferty kulturalnej oraz obiektów Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Odbiorcami działań są również rodziny, opiekunowie, terapeuci, specjaliści, osoby ze społeczności lokalnej Muzeum.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Blisko 200 zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 11 osób [24.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 197 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Od 28 marca koniec obowiązku noszenia maseczek

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca rząd znosi obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Zniesiona zostaje również izolacja i kwarantanna.

Podkarpacie

Pijana matka opiekowała się dzieckiem. Miała ponad 3 promile

PODKARPACIE. Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miała 43-letnia kobieta, która opiekowała się swoją 5-letnią córką. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [23.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 167 zakażeń koronawirusem, w tym 19 ponownych zakażeń.

Podkarpacie

Obwodnica Pilzna. Jest umowa na koncepcję programową

PODKARPACIE. Pracownia Inżynierska KLOTOIDA opracuje koncepcję programową dla budowy obwodnicy Pilzna za kwotę blisko 1,5 mln zł. Zgodnie z podpisaną właśnie umową ma na to 12 miesięcy.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 200 zakażeń na Podkarpaciu, brak zgonów. [22.03.2022]

​PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 201 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 19 ponownych zakażeń

Podkarpacie

Życie rocznego chłopca z Ukrainy było zagrożone. Pomogli policjanci

MEDYKA. Dzięki szybkiej i sprawnej interwencji policjantów, udało się pomóc rocznemu chłopcu z Ukrainy, który wymagał natychmiastowej hospitalizacji. Dziecko na czas trafiło pod opiekę specjalistów.

Podkarpacie

Ruszyła infolinia ZUS w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

PODKARPACIE. Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00.

Reklama