Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

W łańcuckim muzeum powstał "Pokój Wyciszenia"

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
LAŃCUT. ​W budynku dawnej Oranżerii w Muzeum - Zamku w Łańcucie utworzono pokój wyciszenia. Jest to miejsce przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami, które wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. Pokój dostępny jest dla wszystkich, bez względu na wiek.  
 
Pokój został urządzony w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze budynku. Wydzielono w nim strefy dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Pomieszczenie utrzymane w neutralnych kolorach, zostało wyposażone w sposób przyjazny i umożliwiający wybór sposobu odpoczynku zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Wygodne fotele, pufy, tekstylia o różnych fakturach czy zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie  niepokoju oraz ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Z pokoju wyciszenia mogą również skorzystać rodzice karmiący najmłodsze dzieci.
 
- Dzięki tej inicjatywie osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi poczują się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Pokój wyciszenia  został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego dodatkowo wskażą pracownicy Muzeum - informuje Joanna Garbulińska-Charchut, starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji
 
Reklama
Utworzenie pokoju wyciszenia było możliwe dzięki realizacji w Muzeum przedsięwzięcia grantowego „Klucz - program dostępności Muzeum - Zamek w Łańcucie”, w ramach projektu Kultura bez Barier, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Muzeum w ramach projektu otrzymało grant w wysokości ponad 229 tys. zł.
 
Program „Klucz” to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności oferty kulturalnej oraz obiektów Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Odbiorcami działań są również rodziny, opiekunowie, terapeuci, specjaliści, osoby ze społeczności lokalnej Muzeum.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Sanoku powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych

PODKARPACIE. Trójwymiarowe pasy namalowano na ul. Kochanowskiego przy Szkole Podstawowej nr 1.

Podkarpacie

Podkarpacie gotowe na sezon zimowy

PODKARPACIE. Podczas briefingu prasowego, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że województwo podkarpackie jest dobrze przygotowane na okres zimowy.  

Podkarpacie

Na Podkarpaciu działają trzy izolatoria. Wolnych jest ponad 320 miejsc

RZESZÓW. W Rzeszowie utworzono nowe izolatorium dla 127 pacjentów. Łącznie na Podkarpaciu działają 3 takie miejsca. Obecnie wolnych jest ponad 320 miejsc.

Podkarpacie

Koronawirus. Rekord zakażeń i zgonów na Podkarpaciu. W Rzeszowie 475 przypadków [5.11.2020]

PODKARPACIE. W dzisiejszym komunikacie potwierdzono 1553 nowe przypadki, z czego aż 475 w Rzeszowie. Zmarło 27 mieszkańców województwa.
 

Podkarpacie

Nowi funkcjonariusze w szeregach Straży Granicznej na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 4 listopada 2020 r. na placu apelowym komendy BiOSG w Przemyślu odbyło się uroczyste ślubowanie 25 nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Podkarpacie

Koronawirus. W kraju rekord, na Podkarpaciu 1280 przypadków, w Rzeszowie ponad 300 [4.11.2020]

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim potwierdzono dziś 1280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego aż 311 w Rzeszowie.

Podkarpacie

Na moście w Nowej Dębie przywrócono ruch dwukierunkowy

PODKARPACIE. Na remontowanym moście przez rz. Dęba w Nowej Dębie ruch odbywa się już dwukierunkowo.

Podkarpacie

Chciał spalić dom, w którym przebywała jego rodzina

PODKARPACIE. 3 miesiące w areszcie spędzi 61-latek, który podłożył ogień na klatce schodowej domu, w którym przebywała jego rodzina. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama