Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

W Bieszczadach rozpoczyna duża inwestycja turystyczna [WIZUALIZACJE]

Dodano: /

Wizualizacja nowej inwestycji turystycznej w Bieszczadach / Materiały prasowe
Wizualizacja nowej inwestycji turystycznej w Bieszczadach / Materiały prasowe

PODKARPACIE. Bieszczadzka Kolejka Leśna zmieni się nie do poznania. W ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, na głównej stacji bieszczadzkiej „Ciuchci” w Majdanie k Cisnej powstaną m.in. centrum turystyczno-wystawiennicze, wąskotorowe drezyny rowerowe oraz kładka piesza z platformą widokową wśród drzew.

6 czerwca 2024 r. podpisano polsko-ukraińską umowę na realizację programu pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej”. Zostanie on w 90% sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej z Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Liderem projektu jest Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, a partnerem Rada Wiejska Wygody z obwodu iwanofrankiwskiego.

Centrum obsługi turystów

Projekt zakłada utworzenie na głównej stacji bieszczadzkiej „ciuchci” w Majdanie k. Cisnej centrum obsługi turystów z przestrzenią wystawienniczo-konferencyjną. Znajdzie się tam stała ekspozycja muzealna, prezentująca historię kolejek wąskotorowych w Karpatach oraz miejsce do organizacji różnego rodzaju wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, w tym m.in. konferencji, warsztatów, koncertów, wernisaży, pokazów filmowych i innych

W ramach inwestycji powstanie również  zaplecze socjalne, kasy biletowe i punkt informacji turystycznej dla turystów.

400-metrowa kładka nad torami

Koncepcja zakłada także budową ponad torami 400-metrowej kładki z platformą widokową wśród drzew dla celów edukacji ekologicznej i rekreacji. Kładka umożliwi również obserwowanie z góry funkcjonowania zabytkowej 120-letniej stacji i leśnych pociągów.

Wąskotorowe drezyny rowerowe

Reklama

Nową atrakcją, która z pewnością przyciągnie kolejne rzesze odwiedzających, będą wąskotorowe drezyny rowerowe, które również zostaną zakupione dzięki realizacji projektu. Każda z nich będzie  mogła pomieścić 5 osób. Pojazdy będą kursować po wyremontowanym w ramach inwestycji 3-kilometrowym odcinku torów z Cisnej do Dołżycy.

Muzeum dziedzictwa kolejowego

W ukraińskiej części Karpat, w miejscowości Wygoda partner projektu wyremontuje stację leśnej kolejki adaptując ją na muzeum dziedzictwa kolejowego. Teren wokół budynku, który jest jednocześnie początkiem zabytkowego szlaku kolejowego, zostanie zagospodarowany dla zwiedzających.

W ramach wspólnego przedsięwzięcia powstanie także film o historii karpackich kolejek wąskotorowych.

Projekt pn. „Karpacka kolejka wąskotorowa – podróż śladami karpackiej kolei leśnej” jest największym pod względem budżetu projektem Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.  Jego pełna wartość to 4,3 miliona euro, w tym prawie 3,9 mln stanowi dofinansowanie z UE.

Realizacja inwestycji potrwa 2 lata.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Budżety Podkarpackich miast. Rzeszów w czołówce wydatków na inwestycje

PODKARPACIE. Najwięcej procentowo z wydatków ogółem na inwestycje przeznaczył Rzeszów, a najmniej Tarnobrzeg.

Podkarpacie

Pijana matka wiozła autem trójkę dzieci. Kobieta miała ponad 1,5 promila alkoholu

RZESZÓW. W aucie z kobietą podróżował również pijany mąż.

Podkarpacie

1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią syreny

PODKARPACIE. Z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Podkarpacie

Przewoził fałszywe dowody osobiste. Jego celem był zachód Europy

PODKARPACIE. W ten sposób chciał pomóc w zalegalizowaniu pobytu.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na niestrzeżonym przejściu kolejowym

PODKARPACIE. Dwaj mieszkańcy gminy Jasło w wieku 25 i 26 lat jadąc drogą powiatową w kierunku Tarnowca, na przejeździe kolejowym wjechali w bok szynobusu.

Podkarpacie

Spada liczba wypożyczeni i zbiorów w bibliotekach

PODKARPACIE. W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 674 biblioteki i filie biblioteczne oraz 41 punktów bibliotecznych.

Reklama