Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej

Dodano: /

fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska

RZESZÓW. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Umożliwi ono obserwację przestrzeni kosmicznej. Będzie również służyło do wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych.

Porozumienie dotyczące budowy obserwatorium, pomiędzy POLSA a Politechniką Rzeszowską, zawarte zostało w 2022 r. Inwestycja została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską i wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii tworzymy unikatowe miejsce, które umożliwi prowadzenie obserwacji i testów, a dodatkowo stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla przyszłych kosmicznych kadr” - podkreślał prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Centrum w Bezmiechowej to obserwatorium astronomiczne przeznaczone do prowadzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej, sztucznych satelitów krążących na orbicie wokół Ziemi, a także wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych. Ośrodek będzie pełnił zadania operacyjne oraz służył do testów instrumentów do obserwacji przestrzeni kosmicznej, a także do szkolenia studentów uczelni z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego.

Reklama

Wybór Bezmiechowej na siedzibę obserwatorium nie był przypadkowy, Politechnika Rzeszowska jest bowiem jedną z wiodących uczelni w kraju pod względem realizowanych badań i kształcenia w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. „Na naszej uczelni są prowadzone zaawansowane badania zarówno w obszarze technologii kosmicznych, jak i technik satelitarnych. Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się do dalszego ich rozwoju, a także do kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego. Uczelnia wspiera lokalne inicjatywy, takie jak regionalne konsorcjum ESA BIC i projekt SATSDIFACTION, oraz inicjatywy studenckie, np. kół naukowych, które kształtują przyszłych inżynierów kosmicznych. Bezmiechowa już jest znanym ośrodkiem szybowcowym w całym kraju, a współpraca z Polską Agencją Kosmiczną spowoduje jeszcze większe nim zainteresowanie” – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Projekt obserwatorium stanowią cztery odrębne stanowiska obserwacyjne pod teleskopy robotyczne. I etap budowy realizowany w latach 2023–2024 obejmuje montaż czterech urządzeń optycznych, w tym dwóch stacji sytemu do triangulacji optycznej Optical Fence oraz szeroko- i wąskokątnej stacji optycznej wchodzących w skład Zautomatyzowanego Systemu Optycznej Obserwacji i Śledzenia Obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL). System Optical Fence (firmy Cillium Engineering Sp. z. o o.) służy m.in. do wyznaczania pozycji satelitów na orbitach. W ramach projektu uzyskano zdolność do obserwacji satelitów na orbitach LEO/HLEO, w tym do jednoczesnej obserwacji wielu obiektów wcześniej niekatalogowanych. Dane uzyskiwane są na podstawie jednoczesnej obserwacji z kilku lokalizacji. Zautomatyzowany System Optycznej obserwacji i Śledzenia obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL) to unikatowy system obserwacyjny do wykrywania kosmicznych śmieci i niezarejestrowanych satelitów poruszających się na niskich orbitach okołoziemskich, opracowany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz firmą Creotech Instruments SA.

Kolejne etapy rozbudowy obserwatorium będą obejmowały pozyskanie i montaż instrumentów optycznych do różnych zastosowań oraz osłony w postaci planowanej kopuły typu clamshell, pozwalającej na posadowienie w niej nawet kilku niezależnych instrumentów optycznych.

Centrum jest jednym z obserwatoriów POLSA rozmieszczonych na całym świecie i realizujących zadania w ramach międzynarodowego Partnerstwa SST (ang. Space Surveillance and Tracking) na potrzeby budowy krajowej oraz globalnej świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (ang. Space Situational Awareness). Partnerstwo SST zrzesza obecnie 15 krajów europejskich.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Czołowe zderzenie w Brzózie Królewskiej. Nie żyją dwie osoby

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj po południu w Brzózie Królewskiej. Dwie osoby zginęły na miejscu.  

Podkarpacie

Koronawirus. Blisko 300 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 12 osób [10.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 290 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarło 12 osób, z których 10 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [9.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowały najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na Podkarpaciu.

Podkarpacie

37-latek zabił psa, bo wszedł na jego posesję

PODKARPACIE. 37-letni mieszkaniec gminy Zaleszany podejrzany o zabicie bezpańskiego psa, przyznał się do winy. Grozi mu do 3 lat więzienia.  

Podkarpacie

Znamy zwycięzców konkursu "Podkarpacka Nagroda Samorządowa"

PODKARPACIE. Ogłoszono wyniki jubileuszowej edycji plebiscytu Podkarpacka Nagroda Samorządowa. Ze względu na pandemię, statuetki odebrali tylko trzej główni zwycięzcy.

Podkarpacie

Koronawirus. 155 nowych zakażeń na Podkarpaciu, brak zgonów [8.02.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny raport zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Ponad 200 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu [6.02.2021]

PODKARPACIE. 205 zakażeń, 202 wyzdrowienia, 8 zgonów na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowe zakażenia i zgony [5.02.2021]

PODKARPACIE. 206 zakaż, tyle samo wyzdrowień, 8 zgonów na Podkarpaciu - Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport.

Reklama