Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje "o rozwagę i zdrowy rozsądek"

Dodano:

fot. Podkarpacka Policja
fot. Podkarpacka Policja
PODKARPACIE. W związku z intensywnymi opadami śniegu, warunki na drogach są trudne. Policja apeluje „o rozwagę i zdrowy rozsądek” i przypomina kilka zasad, którymi warto kierować się podczas jazdy w okresie zimowym.

Wczoraj IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla większości powiatów województwa podkarpackiego w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu. Alert obowiązuje od 6:00 rano, a w południowej części województwa, od godz. 3:00.

Jak zapowiadali synoptycy, biały puch pokryje niemal całe województwo. Spadnie od 10 co 15 cm śniegu.

Ponadto od godz. 14:00 w znacznej części regionu spodziewane są opady marznące powodujące gołoledź. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów i strzyżowski.

Panująca aura powoduje utrudnione warunki na drogach. Dlatego policjanci apelują „o rozwagę i rozsądek”. - Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, może być nawet przyczyną tragedii - czytamy w komunikacie Podkarpackiej Policji. Policjanci przypominają, że „padający śnieg znacznie ogranicza widoczność, a zalegające na jezdniach błoto pośniegowe wydłuża drogę hamowania”. Są to warunki, w których łatwo wpaść w poślizg i stracić panowanie nad pojazdem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania, wymijania i wielu innych manewrów na drodze.
Reklama
Policjanci przypominają również o włączaniu świateł oraz przestrzeganiu prędkości. Kierowcy powinni stosować zasadę „wolniej znaczy bezpieczniej”.

Policjanci zwracają się również z apelem do pieszych, aby nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Śliskie jezdnie znacznie wydłużają drogę hamowania samochodu. Pomimo tego ,że piesi mają pierwszeństwo na przejściu, warto zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”.

Piesi i rowerzyści powinni również zadbać o swoją widoczność. Mimo, że przepisy nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, warto jednak zaopatrzyć się w elementy garderoby, dzięki którym będziemy bardziej widoczni dla kierowców samochodów, np. kamizelkę breloczek czy opaskę. Jednocześnie policja przypomina, że „każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na obwodnicy. Nie żyje 39-letni kierowca

KROSNO. Wczoraj przed godz. 22, na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej, ul. Składowej i ul. Czajkowskiego w Krośnie doszło do tragicznego wypadku.

Podkarpacie

Napastnik biegł za dziewczyną szarpiąc ją, później pobił małżeństwo. Grozi mu 5 lat więzienia

TARNOBRZEG. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 19-latkowi, który na jednej z ulic Tarnobrzega zaatakował małżeństwo. 

Podkarpacie

Prezydent Andrzej Duda gościł w Stalowej Woli

STALOWA WOLA. Wizytę w Stalowej Woli prezydent rozpoczął od zwiedzenia Huty Stalowa Wola.

Podkarpacie

Ostrzeżenie przed gęstą mgłą. Pojawi się przed północą

RZESZÓW. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują wystąpienie gęstej mgły na terenie Podkarpacia, ograniczającej widzialność do 100 m.

Podkarpacie

19-latek, kierujący mercedesem, uderzył w kiosk. Jedna osoba nie żyje

STALOWA WOLA. Policjanci pracują na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło dziś przed godz. 9, w Stalowej Woli na ul. Energetyków. 

Podkarpacie

50-letni kłusownik złapany. W jego domu znaleziono wieńce jeleni, parostki kozłów oraz czaszki jeleni

PODKARPACIE. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie w Krośnie podaje, że to pierwszy od lat przypadek kłusownictwa o takiej skali.

Podkarpacie

Spada zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu. Wzrasta pobór gazu ziemnego i energii elektrycznej

PODKARPACIE. Największy spadek w zużyciu węgla kamiennego zanotowały przede wszystkim elektrownie i elektrociepłownie.

Reklama