Wielu starszym osobom muzeum kojarzy się pewnie z kapciami, ciszą, powagą i hasłem „Nie dotykać!”. Czy zatem dzieci mogą się w nim dobrze bawić? Monika Marković z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin (PSAR) uważa, że tak. Ze swoimi współpracownikami podjęła próbę odczarowania wizyt w takich placówkach. Stowarzyszenie planuje to osiągnąć pokazując muzea, skanseny czy teatry z innej perspektywy.
PSAR przygotowuje serię ośmiu filmów pod wspólnym tytułem „Tropiciele Kultury”. Głównymi aktorami i po części scenarzystami filmów są dzieci. To one same, z wrodzoną swojemu wiekowi ciekawością, pokazują, co jest istotne i interesujące dla nich i ich rówieśników.
Pierwszy z filmów nagrano na zamku w Baranowie Sandomierskim. Dzieci przebierały się w historyczne stroje, słuchały, ile kółeczek musiał połączyć ze sobą płatnerz, żeby powstała kolczuga i dowiadywały, kto wychodzi nocą z kominka w jednej z komnat. Kolejne produkcje pozwolą wirtualnie odwiedzić między innymi zamek w Krasiczynie, Muzeum Polskiego Radia w czy organizację podtrzymującą tradycje lasowiackie.
Reklama
Rezultaty ich wcześniejszych projektów dostępne są na platformie Gdziecko.pl i w serwisie YouTube (kanał gdziecko.pl). Często korzystali z nich nauczyciele w dobie nauczania zdalnego. Jak mówi Monika Marković: „To wszystko, po to, by dzieci przesiąkały kulturą, by korzystanie z niej weszło im w krew. Niech poznają różnorodność świata, niech się inspirują i pobudzają swoją kreatywność. Dzięki temu lepiej zrozumieją samych siebie i swoje możliwości”.
Filmy „Tropiciele Kultury” już wkrótce opublikowane zostaną w Sieci, na stronach zarządzanych przez PSAR.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz