Rzeszów - Poniedziałek, 21.04.2025
Reklama

Testy lewitujących pociągów na Podkarpaciu zakończone sukcesem [VIDEO]

Dodano:

fot. Materiały prasowe Nevomo
fot. Materiały prasowe Nevomo
PODKARPACIE. Firma Nevomo przedstawiła wyniki udanych testów potwierdzających możliwość lewitacji pociągów na istniejącej infrastrukturze kolejowej. Pociągi pasażerskie MagRail będą mogły docelowo osiągnąć prędkość do 550 km/h.

5 września br. odbyła się światowa premiera technologii umożliwiającej lewitację pociągów na klasycznych torach kolejowych. Firma z polskimi korzeniami – Nevomo - zaprezentowała wyniki testów lewitacji pojazdów szynowych zrealizowanych na torze testowym w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu.

“Dzisiejszy dzień to przełomowy moment w rozwoju Nevomo. Po raz pierwszy w historii kolei pojazd szynowy poruszał się nie po istniejących torach, ale nad nimi, bez tarcia. Pokazuje to, że nasza technologia to nie tylko wizja przyszłości; to rzeczywiste rozwiązanie na teraz. Rozwiązanie dla bardziej ekologicznej i lepiej skomunikowanej Europy. Wykorzystując istniejącą infrastrukturę, będziemy mogli zaoferować efektywne i przyjazne dla środowiska podejście do modernizacji transportu kolejowego, zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu" – mówi Przemek Ben Pączek, prezes zarządu i współzałożyciel Nevomo.
Reklama
Testy MagRail potwierdziły, że pojazdy szynowe mogą poruszać się po istniejącej infrastrukturze kolejowej bez tarcia. Podczas testów na ponad 720-metrowym odcinku toru testowego w Nowej Sarzynie, pojazdy MagRail osiągnęły prędkość 135 km/h, wykorzystując lewitację i stabilnie utrzymując się w klasycznym torze kolejowym. Ważący 2 tony pojazd o długości 6 metrów zaczął lewitować przy prędkości około 70 km/h, a do 100 km/h rozpędził się w 11 sekund. Docelowo szybkie pociągi pasażerskie MagRail mają poruszać się po liniach kolejowych z prędkością do 550 km/h, znacznie skracając czas podróży.

Budowa najdłuższego w Europie toru testowego pasywnej lewitacji magnetycznej, który powstał w Nowej Sarzynie, została dofinansowana ze środków europejskich.

Jak zapewnia spółka Nevomo, badania i rozwój technologii MagRail będą kontynuowane, a ich zakres będzie rozszerzony o dalszą eksplorację różnych zastosowań tej technologii w celu poprawy wydajności i przepustowości transportu kolejowego. W 2024 roku ma rozpocząć się komercjalizacja pierwszej wersji MagRail do transportu towarowego.


 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Na moście kolejowym w Przemyślu ruch pociągów odbywa się już dwutorowo

PRZEMYŚL. Na nowym moście kolejowym w Przemyślu, oddano do użytku drugi tor. Nowa przeprawa zapewnia sprawny i bezpieczny ruch pociągów na trasie Kraków - Medyka.

Podkarpacie

S19 na Podkarpaciu. Cztery odcinki w budowie

PODKARPACIE. Pomimo tzw. kontraktowej przerwy zimowej na budowach, wykonawcy deklarują, że w miarę możliwości, będą wykorzystywać sprzyjające warunki pogodowe i prowadzić roboty w zakresie, w jakim pozwoli na to technologia.

Podkarpacie

Tragedia w Radawie. Z zalewu wyłowiono ciało 25-letniego mężczyzny

RADAWA. Ze zbiornika wodnego w Radawie wyłowiono ciało 25-letniego mężczyzny. Trwa wyjaśnianie szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.

Podkarpacie

Roszady personalne w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim

PODKARPACIE. Na stanowiskach kierowniczych PUW nastąpiły zmiany. Nowym dyrektorem Generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie został Tomasz Cyran. Z kolei Jerzy Tabin, dotychczasowy dyrektor MATiP w Rzeszowie objął stanowisko dyrektora Biura Wojewody.

Podkarpacie

Podkarpaccy policjanci podsumowali okres świąteczny na drogach

PODKARPACIE.  12 wypadków, 13 osób rannych, 25 nietrzeźwych kierowców – to bilans długiego, świątecznego weekendu na drogach podkarpacia.

Podkarpacie

Alert IMGW dla Podkarpacia. Będzie mocno wiało

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w południowej części województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Teresa Kubas-Hul nowym wojewodą podkarpackim

PODKARPACIE. 20 grudnia 2023 r. premier Donald Tusk powołał Teresę Kubas-Hul na stanowisko Wojewody Podkarpackiego. Akt powołania wręczył Sekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Szymański.

Podkarpacie

Wypadek na DW877 w Dąbrówkach. Dwie osoby w szpitalu

PODKARPACIE. Przed godz. 8:00 zderzyły się tam dwa samochody. W miejscu wypadku ruch odbywał się wahadłowo.

Reklama