Rzeszów - Piątek, 25.04.2025
Reklama

Spada liczba wypożyczeni i zbiorów w bibliotekach

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. W województwie podkarpackim zmniejszył się księgozbiór w bibliotekach publicznych. Mniej było również wypożyczeń na zewnątrz. Jednak pod względem wypożyczeń książek w przeliczeniu na jednego czytelnika, Podkarpacie nadal zajmowało wysokie miejsce wśród województw.

W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 674 biblioteki i filie biblioteczne oraz 41 punktów bibliotecznych. Posiadały łącznie 8,5 mln woluminów z czego 11,6 tys. woluminów było elektronicznie zinwentaryzowane.

W ciągu 2018 roku 319,5 tys. czytelników wypożyczyło łącznie 5,9 mln książek. Na jednego czytelnika przypadało tym samym 18,6 woluminów. Pod tym względem Podkarpacie wspólnie z województwem warmińsko-mazurskim zajmowało 6. miejsce wśród województw. Najwięcej wypożyczonych woluminów na jednego czytelnika przypadało w województwie świętokrzyskim – 19,7.
Reklama
W ciągu roku podkarpackie biblioteki i ich filie wzbogaciły się o 262,2 tys. nowych pozycji. Należy jednak zaznaczyć, że ubytki w bibliotekach były większe niż wpływy i wyniosły 298,0 tys. pozycji.

Ponad 80% wszystkich bibliotek i filii bibliotecznych znajdowało się na wsi (551 placówek). Posiadały one księgozbiór liczący 4,9 mln woluminów, a 128,7 tys. czytelników wypożyczyło w ciągu 2018 roku łącznie 2,4 mln woluminów.

W 2018 roku w porównaniu z 2017 rokiem księgozbiór w podkarpackich bibliotekach zmniejszył się o 35,6 tys. pozycji. Mniej było wypożyczeń woluminów (o 305,0 tys. pozycji), a liczba czytelników zmniejszyła się o 1,6 tys. osób.  

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

92-letnia kobieta zginęła w pożarze domu

PODKARPACIE. Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj w Trześniowe niedaleko Brzozowa. W pożarze drewnianego domu zginęła 92-letnia kobieta. Przyczyna pożaru nie jest znana.

Podkarpacie

12 przejść dla pieszych na Podkarpaciu będzie doświetlonych

PODKARPACIE. Będą to przejśćia na DK19, DK73 i DK94. 

Podkarpacie

Ponad 2,4 tys. nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 17 osób [2.02.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 2442 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Przetarg na realizację S19 Babica - Jawornik z pozytywnym wynikiem kontroli Prezesa UZP

PODKARPACIE. Kolejnym krokiem w kierunku realizacji inwestycji będzie podpisanie umowy z wykonawcą.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 1400 zakażeń, 6 zgonów [1.02.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1429 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. 

Podkarpacie

Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpoczyna nowy sezon turystyczny

ŁAŃCUT. Po intensywnych dwóch miesiącach prac konserwatorskich, Muzeum-Zamek w Łańcucie od 1 lutego 2022 r. otwiera się dla zwiedzających. 

Podkarpacie

Tragiczny finał poszukiwań 61-letniej kobiety. Jej ciało znaleziono na polu

PODKARPACIE. Kilkadziesiąt osób zaangażowanych było w poszukiwanie 61-letniej mieszkanki Oleszyc. Jej zaginięcie zgłosiła rodzina. Niestety kobietę znaleziono martwą na polach uprawnych.

Podkarpacie

Podkarpacka Policja podsumowała akcję „Bezpieczna Autostrada A4’’. Skontrolowano blisko 100 kierowców

PODKARPACIE. Policjanci podsumowali piątkowe działania pn. „Bezpieczna Autostrada A4’’ na podkarpackim odcinku autostrady.  Do kontroli zatrzymano blisko 100 kierowców.

Reklama