Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Przedstawiciele państw połączonych Via Carpatią spotkali się w Łańcucie. Poruszono temat sieci TEN-T

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
ŁAŃCUT. Reprezentanci państw połączonych korytarzem Via Carpatia, podpisali dziś w Łańcucie wniosek o włączenie szlaku do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Podczas międzynarodowej konferencji podpisana została także deklaracja „Łańcut III”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także korpusu dyplomatycznego Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej.

„Jeśli chcemy się dalej rozwijać to najważniejszym fundamentem jest infrastruktura - drogi i kolej. Dzisiaj współpraca zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego wchodzi w nowy wymiar. Ta część Europy, jeśli będzie się dobrze rozwijała, umocni naszą wspólną rolę w Unii Europejskiej”  - powiedział marszałek Marek Kuchciński.

Sieć TEN-T i nowi członkowie

Oprócz podpisania wniosku o włączenie drogi do sieci TEN-T uroczyście włączono do projektu dwa nowe kraje: „To nasza wspólna szansa na pierwsze w historii połączenie naszych państw i regionów. Nowe państwa czyli Białoruś i Chorwacja jeszcze bardziej urzeczywistnią ideę trójmorza. Wkrótce dołączą do nas kolejne kraje jak Łotwa i Estonia” – zapowiedział minister Andrzej Adamczyk.

Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W jej skład wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.

Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Efektywnie funkcjonujący w ramach Unii system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich.

Deklaracja Łańcucka III
Reklama
Podpisana w trakcie konferencji Deklaracja Łańcucka III, zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej. Deklaracja przewiduje kontynuację rozwoju trasy Via Carpatia oraz przystąpienia do tej inicjatywy nowych członków.
Z inicjatywą utworzenia szlaku drogowego, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry na wschodniej granicy Unii Europejskiej wystąpiła Polska. W tej sprawie 27 października 2006 r. w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja - "Jedna droga - cztery kraje" z udziałem m.in. Prezydenta RP, ministrów transportu Polski, Słowacji, Litwy i Węgier, a także przedstawicieli wysokiego szczebla rządowego i samorządowego z ww. krajów oraz Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania podpisana została przez cztery kraje Deklaracja Łańcucka w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry.
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do tego, że podejmą wszelkie możliwe działania w celu utworzenia szlaku drogowego Kowno- Białystok – Lublin – Rzeszów – Preszów – Koszyce – Miszkolc – Debreczyn. W 2010 roku do inicjatywy tej przyłączyły się trzy nowe kraje: Rumunia, Bułgaria i Grecja. Rok później marszałkowie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego podpisali w tej sprawie wspólne stanowisko, a w 2015 roku starania o Via Carpatia rozpoczęły wspólnie z województwem podkarpackim regiony ze Słowacji i Węgier.

Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk, S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Dyspensa Biskupa Rzeszowskiego od obowiązku uczestnictwa we mszy

Dyspensa od mszy świętych, odwołane publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali i kilka innych obostrzeń - Kuria Diecezjalna w Rzeszowie poinformowała o najnowszych wytycznych Biskupa Rzeszowskiego.

Podkarpacie

Pędził z prędkością 123 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

20-letni mężczyzna stracił prawo jazdy na trzy miesiące, zastał ukarany mandatem i punktami karnymi.

Podkarpacie

Koronawirus. 6 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [25.03.2020]

PODKAPRACIE. 4 kolejne zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Podkarpacie

Ponad 434 tys. osób otrzyma "trzynastki" na Podkarpaciu. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że dotrą na czas

PODKAPRACIE. W kwietniu rusza wypłata dodatkowych świadczeń dla rencistów i emerytów, tzw. trzynastek. Jak zapewnia ZUS i Poczta Polska „wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas”.

Podkarpacie

Rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

Nowe obostrzenia dotyczą przede wszystkim zakazu swobodnego przemieszczania się oraz zgromadzeń publicznych...

Podkarpacie

Samorząd województwa podkarpackiego przekaże 330 mln zł na walkę z koronawirusem

Samorząd województwa zdecydował o przekazaniu środków finansowych na  przeciwdziałanie epidemii koronawirusa z RPO-WP na lata 2014-2020.

Podkarpacie

Koronawirus. 30 przypadek na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [23.03.2020]

PODKARPACIE. Zakażony to starszy mężczyzna z powiatu stalowowolskiego, który aktualnie jest hospitalizowany. 

Podkarpacie

Koronawirus. 7 nowych przypadków na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [24.03.2020]

PODKARPACIE. Już 37 osób zakażonych koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. Dziś potwierdzono kolejne 7 przypadków, w tym 4 z powiatu rzeszowskiego.

Reklama