Rzeszów - Czwartek, 19.09.2024
Reklama

Powstanie Polsko-Ukraińska Szkoła Ratownictwa Górskiego. Deklarację podpisał marszałek Ortyl

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
PODKARPACIE. W Iwano-Frankiwsku na Ukrainie została podpisana deklaracja mająca na celu utworzenie Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego. Dokument podpisali przedstawiciele Województwa Podkarpackiego oraz Obwodu Iwano-Frankiwskiego.

Do podpisania dokumentu doszło podczas wizyty Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w Obwodzie Iwano-Frankiwskim, która miała miejsce w dniach 20-22 lutego br. Dokument dotyczy współpracy w zakresie współdziałania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków do funkcjonowania Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego pomiędzy województwem podkarpackim i Iwano-Frankiwską Obwodową Administracją Państwową.

Deklarację w językach polskim i ukraińskim podpisali po stronie polskiej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, a po stronie ukraińskiej Przewodniczący Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Gonczaruk, Komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim Wołodymyr Czernecki oraz Rektor Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka Ihor Cependa.

„Chcemy rozwijać naszą współpracę w obszarze ratownictwa górskiego w Karpatach. Do tej pory realizowaliśmy trzy projekty z polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, które wspierały ten obszar, ale nie chcemy na tym poprzestać. Wiemy o tym, że tutaj potrzeby są bardzo duże, a traktujemy też turystykę jako bardzo ważną część rozwoju gospodarczego w regionie” – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Reklama
Szkoła Ratownictwa Górskiego powstaje w Międzynarodowej Stacji Naukowej „Obserwatorium” Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na górze Pop Iwan (pasmo Czarnohory w Karpatach).

„Tworzenie zaplecza czy bazy ratowniczej, opartej na wspólnym doświadczeniu jest jak najbardziej zasadne. Spowoduje to, że te osoby, które będą w górach, będą się czuły bezpieczniej” – podkreślał Krzysztof Szczurek, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Kolejnym punktem wizyty w Obwodzie Iwano-Frankiwskim był udział delegacji z Podkarpacia w roboczej nardzie w sprawie odbudowy dawnego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pop Iwan.

Podpisano również umowy o dofinasowanie projektu PIMreC w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA, którego celem jest rekonstrukcja oraz adaptacja dawnego obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan do potrzeb centrum szkoleniowego z zakresu  ratownictwa górskiego, jak również funkcjonowania stanicy ratownictwa górskiego, całodobowo przez cały rok. Delegacja zwizytowała także, budowany w Mikuliczynie Polsko-Ukraiński Dom Spotkań Młodzieży Akademickiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Policja podsumowała działania sylwestrowo-noworoczne

PODKARPACIE. Pięciodniowa akcja rozpoczeła się w piątek, 28 grudnia.

Podkarpacie

Podkarpacie objęte ostrzeżeniem meteorologicznym. Będą zawieje i zamiecie śnieżne

PODKARPACIE. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na poziomie 85 %

Podkarpacie

Dachowanie busa w Bieszczadach. Przewoził 11 pasażerów

PODKARPACIE. Trwa ustalanie przyczyn wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w miejscowości Buk. Dachował tam bus, w którym podróżowało jedenaścioro turystów.

Reklama