Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Lekarze z Mielca wszczepili endoprotezę dopasowaną do konkretnej pacjentki

Dodano:

fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
MIELEC. Lekarze z Oddziału Ortopedii mieleckiego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu zastosowali „szytą na miarę”, tj. stworzoną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Nowa metoda zastosowana przez mieleckich lekarzy, polega na wszczepieniu implantu przygotowanego konkretnie dla danego pacjenta. Ciekawy jest sposób jego pozyskania. - Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu - wyjaśnia ordynator Mirosław Midura.
Reklama
Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.
 
- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - Tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie – dodaje dyrektor.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Młodzi programiści z Podkarpacia zmierzą się w IV edycji konkursu "web.Master podkarpacki"

Ruszyły zapisy do IV edycji konkursu „web.Master Podkarpacki”. Zgłoszenia są przyjmowane do 1 marca.

Podkarpacie

Dwie nowe sale operacyjne w tarnobrzeskim szpitalu

TARNOBRZEG. Koszt dokumentacji technicznej i nadzoru inwestorskiego to ponad 3 mln zł, a koszt wyposażenia ponad 1,5 mln zl.

Podkarpacie

Kierowca miał ponad 3 promile. Wiózł dwójkę dzieci i pijaną pasażerkę

TARNOBRZEG. Przeprowadzone badanie wykazało 3,09 promila alkoholu w jego organizmie.

Podkarpacie

Szpital w Kolbuszowej z nowym sprzętem. W sumie wydano 751 tys. zł

KOLBUSZOWA. Lecznica wzbogaciła się o nowy sprzęt warty 751 800 zł.

Podkarpacie

Kierowca audi zasnął za kierownicą

PODKARPACIE. Mężczyzna trafił do szpitala. 

Podkarpacie

Dwóch 17–latków i 16-latek okradali starsze kobiety. Wyrywali im na ulicy torebki

SANOK. Młodzi mężczyźni podbiegali do idących chodnikiem seniorek, wyrywali i kradli im torebki.

Podkarpacie

Premier Mateusz Morawicki odwiedził Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

PODKARPACIE. Placówka SG w Huwnikach położona ok. 22 kilometry od Przemyśla i odpowiada za 13-kilometrowy odcinek polsko-ukraińskiej granicy.

Podkarpacie

Spowodował kolizję i odjechał. Sprawcą zdarzenia pijany kierowca

PODKARPACIE. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie sprawcy.

Reklama