Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Lekarze z Mielca wszczepili endoprotezę dopasowaną do konkretnej pacjentki

Dodano:

fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
MIELEC. Lekarze z Oddziału Ortopedii mieleckiego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu zastosowali „szytą na miarę”, tj. stworzoną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Nowa metoda zastosowana przez mieleckich lekarzy, polega na wszczepieniu implantu przygotowanego konkretnie dla danego pacjenta. Ciekawy jest sposób jego pozyskania. - Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu - wyjaśnia ordynator Mirosław Midura.
Reklama
Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.
 
- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - Tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie – dodaje dyrektor.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 220 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie [22.12.2020]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 225 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Zmarło kolejne 11 osób.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w południowej części Podkarpacia.

Podkarpacie

Koronawirus. Duży spadek liczby zakażeń na Podkarpaciu [21.12.2020]

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim odnotowano najniższą dobową liczbę zakażeń od 7 października.

Podkarpacie

Koronawirus. Na Podkarpaciu najmniej zakażeń w skali kraju [18.12.2020]

PODKARPACIE. Województwo podkarpackie uplasowało się na ostatnim miejscu w kraju pod względem liczby nowych zakażeń potwierdzonych w ciągu ostatniej doby.

Podkarpacie

Nie żyje 33-latek. Najprawdopodobniej zatruł się czadem

PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci młodego mężczyzny. 33-latek najprawdopodobniej zatruł się czadem.

Podkarpacie

Znamy szpitale, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych

PODKARPACIE. Opublikowano listę szpitali w województwie podkarpackim, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych. Będzie ich 29.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia na Podkarpaciu. Zmarło ponad 30 osób [16.12.2020]

PODKARPACIE. NaPodkarpaciu potwierdzono 322 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Kamery termowizyjne za ponad 3 mln zł dla strażników granicznych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Strażnicy graniczni z dziewięciu placówek Bieszczadzkiego Oddziału SG zostali wyposażeni w kamery termowizyjne, które umożliwią ochronę granicy w dzień i w nocy. Wartość sprzętu to ponad 3 mln zł.

Reklama