Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Pałac Myśliwski w Julinie zostanie odnowiony

Dodano: /

Zdjęcie ze strony Muzeum - Zamku w Łańcucie
Zdjęcie ze strony Muzeum - Zamku w Łańcucie

PODKARPACIE. Ponad 42 mln zł będzie kosztowała renowacja zabytkowego Pałacu Myśliwskiego, który jest oddziałem Muzeum-Zamku w Łańcucie. Obiekt zyska również stałą wystawę. Inwestycja ma zakończyć się latem 2027 roku.

19 sierpnia 2024 r. w Julinie marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie dr Piotr Szopa podpisali umowę pomiędzy województwem a łańcuckim zamkiem, na renowację Pałacu Myśliwskiego.


fot. Biuro Prasowe UMWP

- Pałac Myśliwski w Julinie to wielkie dziedzictwo kulturowe, dlatego z wielką radością podpisujemy tę umowę. Wiemy o tym, że od wielu lat poszukiwano środków na ten projekt, dlatego cieszę się, że dziś podpisaliśmy dokument zapewniający dofinansowanie. W obiekcie zostanie zlokalizowane Muzeum Kultury Leśnej, które zaprezentuje bogate zbiory związane z myślistwem i leśnictwem. Mam nadzieję, że Pałac zostanie wkrótce udostępniony szerszej publiczności, by przypominał wszystkim zwiedzającym o lokalnej tradycji - mówił Władysław Ortyl.

Na realizację tego zadania udało się pozyskać dofinansowanie ze środków UE w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027 w kwocie ponad 26,5 mln złotych.

- Dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia realizujemy ambitny projekt, który ma na celu wzbogacenie oferty kulturalnej i turystycznej naszego województwa. Dziś podpisaliśmy piątą umowę w ramach projektów, które będą wkrótce realizowane - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Reklama

- Wielu mieszkańców postulowało, aby przywrócić Pałac Myśliwski do dawnej świetności. To miejsce powinno pokazywać bogactwo kultury leśnej i łowieckiej. Chcemy, aby pałac stał się wizytówką naszego regionu, prezentując bogactwo kultury leśnej i łowieckiej oraz przyciągając turystów z całej Polski i zagranicy - dodał Piotr Szopa.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace remontowo-konserwatorskie, od piwnic po sam dach. W obiekcie powstanie Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa, które będzie udostępnione turystom.

Unijne dofinansowanie obejmie także konserwację zabytkowego wyposażenia, m.in. zastawy stołowej, trofeów łowieckich i obrazów. W planach jest także zakup niezbędnego sprzętu i mebli, które zostaną wykorzystane do zaaranżowania wystawy stałej.

Pierwotnie Pałac Myśliwski w Julinie należał do dóbr Potockich, dawnych właścicieli łańcuckiego zamku. Przez lata był miejscem wypoczynku i synonimem światowego życia oraz bogatej, wielowiekowej kultury łowieckiej. Chętnie bywali tu znakomici goście ordynata, a polowania u Potockich zostały uwiecznione w malarstwie Juliusza Kossaka. Od lat dziewięćdziesiątych obiekt jest oddziałem Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Renowacja Pałacu Myśliwskiego w Julinie ma zakończyć się w czerwcu 2027 r.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pożar sortowni odpadów. 220 strażaków w akcji

PODKARPACIE. Płonęło około 4 tys. metrów sześciennych śmieci.

Podkarpacie

4 promile alkoholu u kierowcy bmw. Uderzył w karetkę i uciekł z miejsca wypadku

PODKARPACIE. Przeworscy policjanci zatrzymali sprawcę kolizji, który miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie. 

Podkarpacie

Coraz więcej mikroprzedsiębiorstw na Podkarpaciu. W skali kraju wciąż wyglądamy kiepsko

PODKARPACIE. Pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, Podkarpacie zajmuje ostatnie miejsce wśród województw.

Podkarpacie

Miała prawie 3 promile i jechała bez przedniej opony. W samochodzie wiozła syna i rodziców

RZESZÓW. Za kierownicą siedziała 30-letnia mieszkanka powiatu strzyżowskiego.

Podkarpacie

Otwarto obwodnice Kolbuszowej i Weryni

PODKARPACIE. Inwestycja kosztowała ponad 52 mln złotych, a jej długość to ponad 6 kilometrów.

Podkarpacie

Będzie tunel pod torami w Łańcucie

ŁAŃCUT. Szacuje się, że jej koszt może wynieść nawet 40 mln zł.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Już 18 listopada rusza 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną postawę w każdej sferze życia.

Podkarpacie

Zmiany na podkarpackim odcinku A4. Wprowadzono polskie nazwy zagranicznych miast

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Reklama