Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Największe ogólnopolskie bezpłatne warsztaty programistyczne "Koduj z Gigantami" już za nami

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
W lutym dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w świecie programowania w ramach największych ogólnopolskich warsztatów programistycznych “Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 12. już edycji wydarzenia wzięło udział ponad 35 000 osób. Od 4 lutego do 5 marca uczestnicy warsztatów poznawali podstawy programowania w różnych środowiskach programistycznych. Tym razem motywem przewodnim akcji było “Retroprogramowanie”.

W trakcie warsztatów, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznawały popularne środowiska programistyczne i języki programowania. Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, ORE oraz liczni włodarze miast.

Celem wydarzenia było pokazanie dzieciom i młodzieży, jak wielki potencjał drzemie w nauce programowania i jak ważne jest sprawne funkcjonowanie w cyfrowym świecie. Warsztaty “Koduj z Gigantami” pomagają uczestnikom w rozwijaniu kreatywnych umiejętności, a także uczą logicznego i analitycznego myślenia. Zajęcia te mają dobry wpływ na ćwiczenie wyobraźni czy samodzielne radzenie sobie z problemami. Ponadto nauka programowania otwiera furtkę do jednej z najbardziej perspektywicznych branż, jaką jest branża IT. Organizowane cyklicznie warsztaty „Koduj z Gigantami” to nie tylko możliwość zdobycia cennych na rynku kompetencji, ale także świetna zabawa.

Program warsztatów “Koduj z Gigantami” został dostosowany do poszczególnych grup wiekowych, aby był atrakcyjny i wartościowy dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Zajęcia odbywały się zarówno stacjonarnie, jak i online w całej Polsce.

Młodsi uczestnicy warsztatów mający 7-9 lat wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Nieco starsze dzieci w wieku 10-12 lat mogły natomiast wybrać naukę programowania w języku blokowym Scratch lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor, a także nauczyć się, jak tworzyć własne strony internetowe.

Młodzież w wieku 13-18 lat zapoznawała się z bardziej zaawansowanymi językami programowania, takimi jak: Python, C# i C++, czyli środowiskami, w którym na co dzień kodują zawodowi programiści. Warsztaty okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy.
Reklama
Każdy z uczniów otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mógł komunikować z innymi uczestnikami i trenerami, a także nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji. 

Zajęcia wykorzystywały dwa światy gier wideo - te popularne wśród dzieci i młodzieży oraz te, w które jako dzieci, grali ich rodzice. Dla uczestników warsztatów była to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać gry, którymi zachwycali się ich rodzice oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek o technologiach, w jakich były tworzone.

Rodzice natomiast mogli wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek, a także wziąć udział w edukacyjnym webinarze z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Beltą-Iwacz, prowadzącą profil @mamologia na Instagramie o tym jak zrozumieć dziecko w świecie otoczonym przez nowe technologie.

Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży „Giganci Programowania”. Szkoła od przeszło 8 lat prowadzi zajęcia w miastach w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.

Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już w wrześniu 2023 roku.  Dzieci i młodzież w całej Polsce, które nie wzięły udziału w obecnej akcji, a chcą poczuć się jak programiści, będą mogły wspólnie z trenerami Gigantów Programowania odkrywać tajniki kodowania w trakcie semestru szkolnego, a następnie podczas kursów wakacyjnych.

Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: https://giganci.kodujzgigantami.pl/3yoaekw
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragedia w Leżajsku. W zbiorniku melioracyjnym utonął 24-latek

LEŻAJSK. 24-letni mężczyzna utonął nad tzw. Florydą. Jest pierwszą w tym sezonie ofiarą wody w powiecie leżajskim.

Podkarpacie

Upały na Podkarpaciu, nawet 37 stopni. IMGW wydał ostrzeżenie

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie 3 stopnia (najwyższe) dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 37 stopni Celsjusza.

Podkarpacie

Odnowiona Oranżeria i Ujeżdżalnia w Muzeum - Zamku w Łańcucie dostępna dla turystów

ŁAŃCUT. W Muzeum - Zamku w Łańcucie otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

Podkarpacie

Otwarcie kolejki linowej i ośrodka PKL w Solinie już w lipcu. Znamy cennik

PODKARPACIE. Nowa atrakcja turystyczna w Solinie zostanie otwarta w lipcu. Już wkrótce ruszy rezerwacja biletów na podróż koleją gondolową. Ogłoszono ceny atrakcji w ośrodku PKL.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na torach. Nie żyje 41-latek

PODKARPACIE. 41-letni mężczyzna zginął pod kołami pociągu. Do zdarzenia doszło w niedzielę, 26 czerwca po godz. 3:00 w miejscowości Tryńcza.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Skołoszynie. Nie żyje 47-latek

PODKARPACIE. W Skołoszynie, na drodze krajowej nr 28, doszło do czołowego zderzenia kierującego motocyklem z samochodem osobowym. W wyniku odniesionych obrażeń motocyklista zmarł.

Podkarpacie

Tragedia nad zalewem Podwolina w Nisku. Utonął 22-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności utonięcia.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Rudzie. Nie żyje 21-letni kierowca

PODKARPACIE. Młody kierowca zjechał z drogi, kilkukrotnie dachował i uderzył w betonowy przepust. Pomimo reanimacji, zmarł.

Reklama