Rzeszów - Sobota, 18.01.2025
Reklama

Na odcinku przyszłej drogi S19 trwają prace geologiczne

Dodano:

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie
fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie
PODKARPACIE. Na odcinku przyszłej drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza (dł. 23,5 km) rozpoczęły się prace geologiczne. Opracowanie Koncepcji Programowej kosztuje 17,1 mln zł. Obecnie badania geologiczne prowadzone są już na wszystkich odcinkach S19 od Babicy do Barwinka.

W celu rozpoznania warunków podłoża wykonywane są sondowania sprawdzające i wiercenia. Ponadto w miejscach, w których planuje się budowę tunelu wykonywane będą specjalistyczne badania m.in. wodochłonności oraz prześwietlenia miedzyotworowe.

Zainstalowane zostaną także głębokie piezometry. Głębokość otworów sięgać będzie 140 metrów. Takie wiercenia wymagają specjalistycznego sprzętu i doświadczonego zespołu prowadzącego badania. Sumarycznie planowane jest do wykonania przeszło 26,2 tys mb wierceń geologicznych.

Umowę na opracowanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku od Babicy do Domaradza podpisano 5 lutego 2018 r. Wykonawcą prac o wartości 17,1 mln zł jest konsorcjum firm Promost Consulting Sp. z o.o. Sp.K., GEOTECH Sp. z o.o. IRP Biuro Projektów Sp. z o.o. Rzeszów.

W ramach w/w umowy Wykonawca zobowiązany jest m.in. do wykonania badań geologicznych i hydrogeologicznych, które są niezbędne do prawidłowego rozpoznania podłoża gruntowego pod planowaną inwestycję oraz wystarczające do zaprojektowania wszystkich obiektów budowlanych oraz zabezpieczenia obszarów zagrożonych zjawiskami geodynamicznymi (otwory badawcze, sondowania sprawdzające, kolumny inklinometryczne i piezometry).
Reklama
Podstawą wykonania prac geologicznych jest zatwierdzony projekt robót geologicznych dla dokumentacji geologiczno–inżynierskiej i projekt robót geologicznych dla dokumentacji hydrogeologicznej. W w/w projektach robót geologicznych zaprojektowano taki zakres ilościowy i jakościowy badań, aby w sposób docelowy można było zaprojektować konstrukcję posadowienia wszystkich obiektów budowlanych.

Bezpośredni dozór nad pracami geologicznymi prowadzony jest przez uprawnionych geologów dozoru, którzy podejmują decyzje o technologii i ostatecznej głębokości wiercenia, liczbie i metodzie pobierania próbek gruntów, sposobie likwidacji otworu.

Do wykonywania badań stosowane są specjalistyczne wiertnice samojezdne na podwoziu gąsienicowym przystosowane do poruszania się i pracy w bardzo trudnych warunkach terenowych, nie mniej jednak ukształtowanie terenu (głębokie jary o stromych zboczach) jak również występowanie na trasie przyszłej S19 kompleksów leśnych stawia przed wykonawcą niebagatelne zadanie logistyczne polegające na zaplanowaniu przygotowaniu i tras dojazdu oraz miejsc wykonywania otworów w taki sposób aby umożliwić bezpieczną pracę zespołowi prowadzącemu wiercenia.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowa atrakcja w Solinie już dostępna dla turystów. Minął pierwszy tydzień

PODKARPACIE. Od 1 lipca turyści korzystają z nowego ośrodka turystycznego w Solinie i jego głównej atrakcji, czyli kolei gondolowej. 

Podkarpacie

Policjanci z Sanoka eskortowali do szpitala rodzącą kobietę

PODKARPACIE. Sanoccy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą. Dzięki ich pomocy, przyszła mama w odpowiednim czasie trafiła pod opiekę specjalistów.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Zarębkach. Nie żyje 35-letni motocyklista

PODKARPACIE. 35-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i najprawdopodobniej uderzył w barierę ochronną. Mimo udzielonej pomocy, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Kolejna ofiara wody w powiecie leżajskim

PODKARPACIE. 60-letni mężczyzna utonął w zbiorniku wodnym w Przychojcu.

Podkarpacie

Tragedia w Leżajsku. W zbiorniku melioracyjnym utonął 24-latek

LEŻAJSK. 24-letni mężczyzna utonął nad tzw. Florydą. Jest pierwszą w tym sezonie ofiarą wody w powiecie leżajskim.

Podkarpacie

Upały na Podkarpaciu, nawet 37 stopni. IMGW wydał ostrzeżenie

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie 3 stopnia (najwyższe) dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 37 stopni Celsjusza.

Podkarpacie

Odnowiona Oranżeria i Ujeżdżalnia w Muzeum - Zamku w Łańcucie dostępna dla turystów

ŁAŃCUT. W Muzeum - Zamku w Łańcucie otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

Reklama